کاشکی اسکندری پیدا شدی !؟ (3)

با دوست صاحب‌نظری درباره‌ی روزنوشت مکتوب صحبت می‌کردیم، می‌گفت هر قدر ممکن است ضرورت دارد که بر این موضوع و نیز بر این موضع پای بفشریم و این رویکرد گرایش به بیگانه را گرچه محدود و به مثابه جریان نحیفی است نقد و بررسی کنیم. به نظرم آمد از دوستان اهل نقد و نظر تقاضا کنم که علاوه بر فرستادن ایمیل و کامنت - می‌بینید که به شکل طبیعی بر خلاف فرهنگستان واژه‌ی بیگانه به‌کار بردم! می‌دانید مشکل از کجاست؟ از اینجاست که ما در تولید دانش و تکنیک و نظریه بازمانده‌ایم، چنان که پس از سالها تبلیغ گمان نمی‌کنم کسی در خانه‌اش به بچه‌اش بگوید: " صدا را روشن کن ! یا سیما را خاموش کن!" حتا کارکنان و اساتید فرهنگستان هم در گفتگوی روزمره نمی‌گویند صدا و سیما و یا به قول روانشاد کیومرث صابری هیچ‌کس به اتوبوس نمی‌گوید، خودرو بدنه پهن دسته جمعی! امروز دیدم که اعلام شده بود استفاده از واژه‌ی اینترنت در تلویزیون اشکالی ندارد، یعنی نمی‌توان واژه‌ای را به جای آن بر گزید - درباره‌ی این موضوع نقد و نظز خود را به عنوان یادداشت یا مقاله یا نکته برای مکتوب بفرستند.

برای دوست روشن رایم، همان که حافظ گفت: " از خدا می‌طلبم صحبت روشن رایی "، دکتر پرویز رجبی، یادداشتی فرستادم، از او که به اعتبار اثر درخشان هزاره‌های گمشده؛ شایستگی کم‌نظیری دارند درخواست کردم که در این بحث شرکت کنند. برای این که اهمیت و حساسیت این مقوله را ببینید، مصاحبه دکتر احسان نراقی با روزنامه شرق - چهار شنبه 21 بهمن - را بخوانید، به فرازی از آن اشاره می کنم؛ موضوع مصاحبه پیرامون حوادث سال‌های انقلاب است، سخن به بیگانگان می‌رسد،
پرسشگر می پرسد: مردم ایران که خودشان خاطره‌ی منفی از انگلیس داشتند؟
نراقی پاسخ می‌دهد: یادشان رفته بود.
- بی بی سی را مستقل از دولت انگلیس می‌دانستند یا یادشان رفته بود؟
+ یادشان رفته بود. مردم تحت تاثیر حوادث روز هستند.
- روشنفکران چطور ؟
+ روشنفکران هم، بدشان نمی‌آمد چون با شاه بد بودند، مداخله‌ی انگلیس را تحمل می‌کردند.
یک وقتی عده‌ای مداخله‌ی بیگانه را تحمل می‌کنند، و گاه با تاسف عده‌ای نیز مداخله‌ی خارجی را تشویق می‌کنند. در اظهاراتشان می‌گویند ملت ایران در انتظار مداخله‌ی خارجی است! پیداست به تعبیر آن دوست حکیم این بحث را باید زنده نگاه داشت، که اگر هم احتمال دارد برخی از یادشان رفته باشد، این بحث برای ما نوعی یادآوری انگاشته شود.
شما هم خواننده‌ی گرامی که به قول سروانتس، فارغ‌البال نیستید و باور دارید که این بحث به ضرورت بایستی بازکاوی شود، نقد و نظرتان را برای مکتوب بفرستید.
ادامه دارد ...

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (7)