خطر اصلی؟

تونی بلر نخست وزیر انگلستان؛ در سخنرانی تازه اش در دبی ایران را به عنوان مهمترین خطر برای منطقه معرفی کرده است.باور

دارد که جهان در برابر خطر ایران به خواب رفته است!محور اصلی سخن ایشان تقابل در میان نوگرایی و دموکراسی واز سوی دیگربا واپس ماندگی وخشونت است.بحث ایشان از وجهه نظری بعد تجربی پیدا می کند و ایشان برخی دولتهای منطقه را نوگرا و تلویحا ایران را واپس گرا می خواند.می توانید متن کامل سخنرانی بلر را در سایت نخست وزیر انگلستان با آدرس:

www.number-10.gov.uk

ببینید.تیتری هم که همان سایت برای سخن بلر انتخاب کرده این است که:" جهان در برابر چالش با ایران به خواب رفته است".می خواهم در باره سخن بلر تاملی داشته باشم.

اول: متن سخن بلر در روز 21 دسامبر در دبی؛ دقیقا تکرار همان سخنرانی ست که ایشان در تاریخ اول اوت سال جاری درشورای امور جهانی در لس آنجلس ایراد کرده است.محور آن سخنرانی تقابل میان نوگرایی و واپس گرایی؛ مدارا و خشونت است.از اسلام دو تفسیر نوگرایانه و خشونت طلبانه مطرح شده است. کشور ها به دو گروه نوگرا و واپس گرا تقسیم شده اند.سخنرانی ایشان در امریکا در ایامی است که جنگ اسراییل با لبنان شروع شده بود؛ احتمالا همه نوگرا ها گمان می کردند حزب الله از عرصه لبنان حذف می شود. در شمال اسراییل نزدیک لبنان زندانی را تدارک دیده بودند که تا ده هزار مجاهد حزب الله را در آنجا زندانی کنند و... سخنرانی در چنان حال و هوایی ست. هر چند بلر در آغاز سخن گفته است که جنگ لبنان ؛ باعث نشده است تا او متن سخنرانی اش را تغییر دهد.اما نکته شگفت انگیز این است که در آن سخنرانی بلر به گونه ای به نقد استراتژی غرب- مشخصا امریکا و انگلستان؟- در شیوه رویارویی با خشونت پرداخته است.نکته ای که می توانست راه برون رفتی از بحران عراق و افغانستان و فلسطین باشد.می گوید:" ما صرفا از زاویه امنیتی خواسته ایم با طالبان یا صدام مبارزه کنیم. در حالی که می بایست با اصول باورهای آنان مبارزه کرد.شما نمی توانید یک ایئولوژی واپس گرا و افراطی را با زندان کردن یا کشتن رهبران آن از صحنه حذف کنید."

سخن درستی ست. همه دنیا شاهد است که پس از کشتن ابو مصعب زرقاوی امنیت در عراق بیشتر نشد. بلکه نا امنی اوج گرفت. در همان روزی که بلر در عراق بود. کارکنان هلال احمر را از توی اداره شان گروگان گرفتند و بردند.یعنی هیچ کارمند عراقی نمی داند بر سر کار که می رود عصر به خانه اش بر می گردد،.یا کشته می شود. چنان که هر شهروند عراقی که از خانه بیرون می آید نمی داند اتوموبیلی که از کنارش می گذرد منفجر می شود یا نمی شود.تحلیل بلر این است که جنگی در میان نوگرایی و ارتجاع رخ داده است. جنگی که با حادثه 9/سپتامبر ابعادی جهانی یافته است. به قول بوش جهان پس از 9/سپتامبر تغییر کرده است.

چرا در این رویارویی غرب پیروز نشده است؟ بلر در سخنرانی امریکا؛ نمی گوید به این خاطر که غرب در خواب بوده است. می گوید ما به صورت مساله درست نگاه نکردیم.یک موضوع اعتقادی و اندیشگی را در حد یک مساله امنیتی و نظامی تقلیل دادیم. دلیل دیگری را نیز برشمرده است که بسیار خواندنی ست.

" ما هنوز پیروزنیستیم به خاطر این که در جنگ دفاع از ارزش هایی که بدان باور داریم به اندازه کافی شجاع نیستیم.به اندازه کافی پایدار نیستیم. به اندازه کافی تدبیر نداریم."

دوم: آیا معرفی ایران به عنوان خطر اصلی منطقه؛ نشانه تصحیح استراتژی است؟اتفاقا بلر از دموکراسی به عنوان مهمترین شاخص نوگرایی سخن می گوید که در ایران انتخابات بزرگی برگزار شد و نزدک به سی میلون نفر در انتخابات شرکت کردند.چگونه می توان پذیرفت که نظام های سلطنتی خودکامه بدون انتخابات نوگرا هستند و ایران واپس گرا؟ حکومت های قبیله ای و خانوادگی نوگرایند و حکومت متکی بر آرای مردم واپس گرا؟

سوم:واقعیت این است که در روزگار خوابزدگی مسلمانان دولت اسراییل تاسیس شد.چنین تعبیری را آندره مالرو هم در "ضد خاطرات" به کار برده است." شرق را مثل عرب پیری دیدم که بر گرده خر خود به خواب بی پایان اسلام فرو رفته بود."

حال آن عرب و مسلمان بیدار شده است. در یافته که اسلام زمزمه ای برای خفتن نیست. سرود و نهیب بیداری است.

چهارم: اتفاقا سخن اصلی همین است. اگر اسلام به مکتب و مذهبی برای تسلیم تبدیل شود، مسلمانان از زاویه دید غرب نوگرا و مترقی جلوه می کنند. مثل اسلام سر سید احمد خان که می گفت: بر مسلمان اطاعت دو کس لازم است. اول خدای متعال و دوم؛ دولت عظمای بریتانیا!

بدیهی است که از این زاویه دید اقبال لاهوری که چراغ بیداری مسلمانان را افروخت واپس گراست.و آنانی که در خدمت یا توجیه سیطره سیاسی و اقتصادی و فرهنگی غرب کوشیدند نوگرا هستند.

پنجم:اقای بلر در لس آنجلس جمله مهمی گفته اند:" اجازه دهید به روشنی و صراحت بگویم؛ هرگز نخواهم گذاشت ، امنیت اسراییل به مخاطره بیفتد!"

اعلام خطر ایران؛ برای این است که اسراییل نه تنها به عنوان خطر تلقی نشود. زراد خانه سلاح اتمی اش که به صراحت اولمرت بدان اعتراف کرد، حتی به عنوان مساله هم مطرح نشود.

صیاد ها گاهی در رودخانه ها موج مصنوعی ایجاد می کنند تا ماهی ها به سطح آب بیایند. با ایجاد موج های مصنوعی بلر قرار است کدام ماهی ها شکار شوند؟


سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (18)