اعدام صدام


سه شنبه /5/دی ، دادگاه استیناف عراق، حکم اعدام صدام حسین و برزان تکریتی مسئول سازمان امنیت عراق وعواد بندر رییس دادگاه انقلاب عراق که148 نفر را پس از حادثه دجیل-ترور نافرجام صدام در سال 1982-اعدام کرده بودندصادر کرد.دادگاه طه یاسین رمضان را به حبس ابد محکوم کرده بود. این حکم هم از سوی دادگاه تجدید نظر تشدید شده است. وکلای صدام تقریبا در آخرین روز ها-دو روز مانده به اتمام وقت- تقاضای تجدید نظر کرده بودند. هر چند پس از تایید حکم،خلیل دلیمی مسئول تیم وکلای دفاع از صدام گفته است:"از اول این حکم مشخص بود،دادگاه رای سیاسی داد و نه رای حقوقی و قانونی" مطابق آیین دادرسی عراق این حکم باید ظرف سی روز از زمان تایید اجرا شود.فعلا دو ملاحظه وجود دارد. نخست این که حکم باید به تایید رییس جمهور یا مقام مجاز از طرف ایشان برسد. دوم، در آستانه عید قربان، ممکن است اجرای حکم با تاخیر چند روزه ای روبرو شود.البته برخی مقامات امریکایی گفته اند .حکم تا صبح شنبه/9/دی اجرا خواهد شد.

براساس اصل 37 قانون اساسی عراق، حکم صدام نمی تواند متوقف شود و یا تخفیف پیدا کند. جرم او جنایت علیه انسانیت است.بها الاعرجی نماینده مجلس عراق از گروه مقتدی صدر، گفته است، صدام را شب عید قربان اعدام کنید تا مردم عراق امسال دو عید داشته باشند.

صدام هم ظاهرا خودش را آماده اعدام کرده است. در پایگاه نظامی امریکا، در نزدیکی فرودگاه بغداد-پایگاه کوپر- با برادرانش، وطیان و سبعاوی خداحافظی کرده است.دستنوشته ای نیز از صدام منتشر شده که مردم عراق را به مبارزه علیه امریکای اشغالگر و ایران تشویق کرده است. نوشته است او شهید است و با خواست خداوند به شهدا و صدیقین می پیوندند.

این روزها مقالات بسیاری در روزنامه های جهان اسلام و عرب در باره صدام نوشته می شود.علاوه برمقالات، خوانندگان نقد و نظر خود را در باره صدام اعلام کرده اند. به عنوان نمونه؛ سایت العربیه پیرو مصاحبه ای که با موفق الربیعی معاون امنیتی رییس جمهور عراق داشته است، نزدیک به 400 نظر خوانندگان را نقل کرده است.می توان نظر ها را به دو گروه تقسیم کرد. دو گروه کاملا سیاه و مطلقا سفید!

صدام جنایت کار است.گور های دسته جمعی که همواره در گوشه و کنار عراق یافت می شود کارنامه اوست. حکم عادلانه است. صدام به جهنم می رود و..

صدام قهرمان دنیای اسلام و اسطوره جهان عرب و مجاهد عظیم در راه خداوند است.برترین رهبر عرب است و..نماد مبارزه با امریکاست.

می توان در باره این داوری ها و شخصیت صدام به تفصیل نوشت.در این مقاله می خواهم فقط و فقط بر یک نکته تاکید کنم.آیا صدام ضد امریکایی بود؟ یا امریکایی بود!ممکن است تعجب کنید چرا می گویم صدام امریکایی بود.تفصیل این مدعا باشد تا نوشته دیگری؛می خواهم به ریشه های ارتباط صدام با سیا اشاره کنم. تردیدی نیست نسل مظلومی که از گذشته هیچ نمی داند ممکن است باور کند که صدام چهره ای ضد امریکایی بود.تردیدی نیست که صدام در طول دوران 50 سال مبارزه سیاسی و حزبی و حکومتی اش، چهره های متنوعی به خود گرفت. که آخرینش ژست مسلمانی، استناد به آیات قرآن و سروریشی بود که درست کرده بود. و واژگانی که به ویژه در دوره محاکمه به کار می برد.شهدا، صدیقین، خداوند رحمان و رحیم...به تعبیر اخوان ثالث:

حاکمان در زمان معزولی

همه شبلی و بایزید شوند

بار دیگر چو بر سریر رسند

همه چون شمر یا یزید شوند

مردم ایران و عراق و کویت که هر کدام تصویر شهیدی را در خانه در پیش چشم دارند، می دانند که این واژه ها مثل همان قران بر سر نیزه کردن معاویه است.سخن بر سر ضد امریکایی بودن صدام بود.به تاریخ معاصر عراق بازگردیم.

نخست باید ممنون بود که دادگاه محاکمه صدام دست کم به دو پرونده دجیل و کشتار اکراد با سلاح شیمیایی کم و بیش پرداخت. صدای شاهدان مظلوم ثبت و پخش شد.اگر این دادگاه نبود، این صدا ها به گوش مردم نمی رسید. اگر صدام هم مثل موسولینی که در 21 آوریل 1945 دستگیر شد و هفته بعد در میلان اعدام شد،همانگونه کشته می شد، اسناد دادگاه برای مردم عراق و منطقه ثبت نمی شد.اما واقعیت این است که دادگاه در دوره اشغال عراق تشکیل شده و قرار است که صدام را امریکایی ها که تا کنون او را در پایگاه بوکر نگهداری کرده اند و البته فرصت بازحویی از او را به همه از جمله سرویس های اسراییلی داده اند،تحویل دولت عراق بدهند. این همان نکته ای است که صدام همواره بر آن پای می فشرد و خودش را قربانی مبارزه با منافع امریکا در منطقه معرفی می کرد. سابقه صدام و تاریخ سیاسی حزب بعث کاملا تصویر دیگری از صدام را نشان می دهد.

وقتی عبدالکریم قاسم علیه فیصل کودتا کرد،حکومت او جهت گیری آشکاری را به سمت شوروی شروع کرد.دو اقدام مشخص او امریکا و سیا را وادار کرد که در صدد براندازی حکومت قاسم بر آیند. مطابق رویه سیا در همان دهه ها راه آسانتر ترور عبدالکریم قاسم بود.قاسم در سال1959 اعلام کرد که از پیمان سنتو خارج می شود.عراق در سال 1950 به این پیمان پیوسته بود.علاوه بر آن قرار داد خرید اسلحه از شوروی هم امضا شده بود.تیم شش نفره ای برای ترور قاسم تدارک شده بود.صدام حسین که در سال 1957 به حزب بعث پیوسته بود، یکی از آن شش نفر بود!از طریق مسئول ایستگاه اطلاعات مصر در عراق، آپارتمانی در خیابان الرشید بغداد؛ درست روبروی وزارت دفاع؛ که دفتر عبدالکریم قاسم درهمانجا بود؛ در اختیار صدام قرار گرفت؛ تا رفت و آمدها را به خوبی کنترل کند.حادثه ترور قاسم در روز 7 اکتبر 1959 برنامه ریزی شد.به اتوموبیل قاسم حمله کردند. صدام راننده را کشت.قاسم خودش را روی زمین انداخت. پای صدام تیر خورد. ترور نافرجام ماند.سیا صدام را به تکریت فرار داد.صدام را به دمشق منتقل کردند.سرویس اطلاعاتی مصر همچنان با همکاری سیا این انتقال را سامان داد. بعد از مدتی صدام را به بیروت فرستادند. در بیروت او یک دوره ویژه کار اطلاعاتی و امنیتی را زیر نظر سیا گذراند.از بیروت به قاهره منتقل شد.در قاهره نزدیک منطقه "دوکی" آپارتمان مجللی در اختیار صدام بود. آن آپارتمان نسبتی با یک دانشجوی به ظاهر ساده ای که در دانشگاه قاهره حقوق می خواند نداشت.ارتباط صدام با سیا در قاهره منظم و برنامه ریزی شده بود.مایلز کوپلند افسر اطلاعاتی سیا و جیم ایشلبرگر مسئول ایستگاه اطلاعاتی سیا با صدام در ارتباط بودند.

در سال 1963 حزب بعث کودتایی را علیه عبدالکریم قاسم ترتیب داد. کودتا پیروز شد. مقتدرترین فرد حزب بعث صدام بود.مسئول بخش امنیتی و اطلاعاتی حزب(جهازالخاص) صدام چگونگی کار بین ارتش و دستگاه اطلاعاتی را سامان می داد.کودتا که پیروز شد،تعدادقابل توجهی از کمونیست های عراقی با مدیریت صدام در قصر النهایه اعدام شدند...همکاری اطلاعاتی صدام و سیا دیگر در قالب حکومت عراق تعریف می شد.سامان ارتباط با سیا توسط سه افسر اطلاعاتی عراقی مستقیما زیر نظر صدام مدیریت می شد.جنگ علیه ایران همینگونه سامان یافت.در طول جنگ افسران رابط سیا اطلاعات نظامی ایران را که بخشی از آن توسط آواکس ها تولید می شد، مستقیما به صدام می دادند. در قضیه فاو، سیا و دیا-سازمان اطلاعاتی پنتاگون- مستقیما علیه ایران عمل کردند. سه شبانه روز سیستم راداری ایران در منطقه عملیاتی را مختل کردند. ناوگان امریکا مستقیما وارد جنگ با ایران شد. اسکله سلمان را نابود کردند...

آیا صدام ضد امریکایی بود؟ !

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (21)