انگیزه

ناتانیاهو نخست وزیر سابق اسراییل، اخیرا در باره ایران چندین بار به شکل تهدید آمیزی سخن گفته است.ناتانیاهو که سابقه نظامی

دارد و چنان که در کتاب " جایی زیر آفتاب" نوشته است.تمام خاک اسراییل-از دید او- را شمال تا جنوب و شرق تا غرب پیاده طی کرده، تا به درستی مزه این سرزمین را بچشد.

حال چه اتفاقی افتاده است که ناتانیاهو از تهدید نظامی و جنگ با ایران سخن می گوید؟سخن تازه او تشبیه امسال یا سال پیش میلادی با سال 1938؛ تشبیه ایران به آلمان و تشبیه رییس جمهور ایران به هیتلر است.همه سخن او این است که فعالیت های هسته ای ایران موجودیت اسراییل و قوم یهود را تهدید می کند.تهدیدی که منحصر با اسراییل و یهود باقی نمی ماند.دامن اروپا و امریکا را هم می گیرد. به نعبیر او، اسراییل ایستگاه سر راه امریکاست.

چند روز پیش نیز همین سخن را با رادیوی ارتش اسراییل مطرح کرد.

ئر اجلاس عمومی اجتماع سه هزار نفری یهودیان؛ در امریکا نیز همین حرف را زد.با این تحلیل که:

"وقتی رییس جمهور ایران هولوکاست را انکار می کند، معنی انکار این است که ایران خود را برای هولوکاست دیگری آماده می کند. برای نابودی اسراییل.اسراییل ظرفیت و امکانات نظامی دارد که می تواند در برابر این تهدید از خو دفاع کند.من نمی خواهم چگونگی این امکانات و توان نظامی اسراییل را تحلیل کنم. این امکاناتی ست که وجود دارد و میتواند ، تهدید ایران را خنثی کند."

در مصاحبه تلویزیونی با گلن بک، ناتانیاهو از باور شیعیان به ظهور امام زمان و تلاش ایران برای آشفتگی جهان سخن گفت. به تلمود استناد کرد که:" هر کس می خواهد تو را بکشد، می توانی او را پیش از اقدامش به قتل برسانی"

روزنامه یدیعوت آهارانوت که سخنان ناتانیاهو را منتشر کرده است، تعداد قابل توجهی نقد و نظر خوانندگان-کامنت- را نیز درج کرده است.بی مناسبت نیست یکی از این کامنت ها را نقل کنم.فردی به نام ناتان فریدمن نوشته است:" ناتانیاهو و اولمرت، عقب افتاده های ذهنی جهنمی هستند!می گویند ایران را باید متوقف کرد. همین حرف را در باره عراق هم قبل از حمله می زدند. دلال های دوره گرد اسراییلی باراک و شارون هم همین حرف ها را می زدند.اسراییل مثل یک حباب می ماند..." البته این تکته هم شایسته توجه است که چنین مطلبی و نیز مطالبی بسیار تند تر از این در روزنامه های اسراییلی چاپ می شود. همین مطالب بود که ادامه کار حالوتس را با دشواری روبرو کرد و ناگزیر از استعفا شد.

آیا ماهیت سخن ناتانیاهو و نویسنده کامنت مشابهتی با هم دارد؟ ناتانیاهو می گوید:" اگر از امکانات نظامی مان امروز استفاده نکنیم؛ معلوم نیست که فردا چنین فرصتی را در اختیار داشته باشیم."یعنی اساس اسراییل در معرض مخاطره است.این پندار از کجا آمده است؟ آیا صرفا یک شعار تبلیغاتی ست؟ که تنها در دنیای آشفته سیاست می توان از آن بهره گرفت. به ویژه پس از درماندگی ارتش اسراییل در برابر حزب الله لبنان؛ گویی ستون مقاومت و هویت اسراییل آسیب دید.این تلقی خاص سیاستمداران نیست.نمونه دیگری را نقل می کنم که حتما از سخن ناتانیاهو اعتبار بیشتری دارد.

پروفسور جی.اومان که در سال2005 برنده نوبل اقتصاد شد.-سخنرانی اش در آکادمی نوبل بسیار خواندنی است.با سیما و حال و هوای یک صهیونیست سنتی در باره جنگ و صلح صحبت کرد. از عاقلانه بودن جنگ دفاع کرد!اصلا انتظار نمی رفت پیرمردی که با ریش سفید بلندش به بابا نوئل بیشتر شبیه بود، آن گونه از مشروعیت آدمکشی دفاع کند.-

اومان هفته گذشته در کنفرانس " حرزلیا" در باره تهدید هایی که اسراییل با آن ها مواجه است ، سخن گفت.از سه تهدید عمده صحبت کرد. ایران و تروریسم. در مورد تهدید سوم حرف بسیار معنی داری زد.او که در مرکز مطالعات عقلانی دانشگاه عبری اورشلیم کار می کند.همواره نظراتش با اهمیت تلقی می شود.در باره تهدید سوم گفت:" اکنون چند کلمه ای در باره تهدید سوم صحبت می کنم.این تهدید، مهمترین تهدیدی ست که همه ما با آن روبرو هستیم.این تهدید از سوی ایران نیست.از سوی گروه های تروریستی هم نیست.این تهدید از درون خودمان ریشه می گیرد.این دشمن در درون ماست.این دشمن" انگیزه" است! بدون انگیزه ما نمی توانیم دوام بیاوریم.چرا ما در اینجا زندگی می کنیم؟اینجا چه کار می کنیم؟بیش از دو هزار سال است که ما منتظر بودیم، به این سرزمین بیاییم.صهیونیسم نو به موجودیت ما پایان می دهد."

پیداست در میان یهودیان کسانی یافت می شوند که در باره درستی باور ها و ادعاهای صهیونیست های سنتی شک و شبهه دارند.برای نسل های جدید یهودی پرسش های تازه ای مطرح شده است.ایا یهودیان می توانند برای همیشه در یک فضای امنیتی-نظامی زندگی کنند؟ برخی ازر آنان در باره انگیزه زندگی در اسراییل و یا مدل اسراییل تردید کرده اند.اومان در نطق نوبل خود؛ می گوید؛ کنفرانسی در دانشگاه یل برگزار شد.توبین استاد اقتصاد-برنده نوبل اقتصاد- سخنرانی می کرد. یک نفر از داتشجویات پرسید: آیا می شود اقتصاد را در یک کلمه خلاصه کرد؟ توبین گفت: بله می شود.انگیزه همان یک کلمه است.

در هر رویارویی مهمترین رکن همین تقویت انگیزه دفاع است. انگیزه یک شعار نیستو تک تک رفتار هایی ست که در رابطه با کشور و حکومت به زندگی هر کسی معنی می دهد.از سخن اومان می توان دریافت که به رغم تبلیغات ندیریت شده؛ یهودیان یا برخی از آنان انگیزه دفاع از اسراییل با مختصات فعلی را ندارند.

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (11)