مصوبه کنگره امریکا


در پس شعار دموکراسی و آزادی و قانون گرایی و حقوق بشر و احترام به حقوق ملت ها، که ترجیع بند تمامی خطابه های رییس جمهور امریکا و نمایندگان کنگره و سران احزاب جمهوری خواه و دموکرات است.گاه اتفاقی می افتد که همه ی این حرف ها را مثل غباری از پیش پای یا از برابر چشم می زداید.همان داستان مشهور که گفت به چشمان گریانش نگاه نکن، دست های خون آلودش را بنگر. مجلس نمایندگان امریکا در روز پنجم ژوئن(پانزدهم خرداد) مصوبه ای دارد که از جهات مختلف شایسته ی توجه است.

در این مصوبه: اولا اشغال و یک پارچگی بیت المقدس تایید شده است. از اسرائیل ستایش شده که چقدر خوب از حقوق دیگران، مسلمانان و مسیحیان حمایت کرده است . دوم : از پیروزی اسراییل در جنگ شش روزه 1967 تمجید شده است. و سوم: از رییس جمهور آمریکا خواسته اند که در انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اقدام کند.

پیش نویس این مصوبه توسط" توم لانتوس "نماینده دموکرات، که رییس کمیسیون روابط خارجی کنگره است ، تهیه شده و به امضای پانزده نماینده دیگر رسیده است.اکثریت امضاکنندگان پیش نویس از حزب دموکرات هستند.کارگردان پیش نویس هم یک صهیونیست شناخته شده ، توم لانتوس یهودی ست که اصالتا اهل مجارستان است.در جوانی در کمپ نازی ها اسیر بوده است. دو بار گریخته، اسپیلبرگ فیلم" روزهای بعد" را بر اساس خاطرات لانتوس ساخته است.پیش از این هم لانتوس در متوقف کردن طرح" نقشه ی راه " سهم بسزایی داشته است. رییس جمهور امریکا را وادار کردند که هیچ گاه از برنامه زمان بندی عقب نشینی ارتش اسراییل در مناطق اشغالی حمایت نکند.مفهوم این سخن این است که نقشه راه متوقف یا لغو شود.

مصوبه شماره 152 کنگره امریکا، تایید اشغال تمامی سرزمین هایی ست که در جنگ شش روزه توسط ارتش اسراییل اشغال شد:

1-سینا و غزّّه( با پیمان کمپ دیوید اسراییل از سینا عقب نشینی کرد.مصر هم دیگر سخنی از غزه به میان نیاورد.)

2-قدس شرقی و کرانه غربی از اردن

3- ارتفاعات و منطقه جولان از سوریه

به عبارت دیگر کنگره آمریکا اشغال سرزمین دیگران با نیروی نظامی را به رسمیت شناخت.

پس آن همه قطعنامه های 252 و 267و271 و298 و476 و478 چه شد؟ بند 5 فطعنامه 478 از همه دولت ها می خواهد که الحاق قدس شرقی به اسراییل را به رسمیت نشناسند.

روزنبرگ که مدیر مرکزبحث در باره اسراییل در واشنگتن است، در نقد این مصوبه به نکته مهمی اشاره کرده است:

"هر وقت به اسراییل می روم، از قدس شرقی بازدید می کنم. دوستان اسراییلی ام می گویند، دیوانه شده ام که به قدس شرقی می روم .آنجا فلسطین است.واقعیت این است که در قدس شرقی فقط سربازان اسراییلی و خبرنگاران را می توان دید.در خیابان صلاح الدین و خیابان نابلس، هیچ اسراییلی دیگری به چشم نمی خورد."

طنز غریبی ست حتی کنیسه اسراییل هم چنین موضعی در چهلمین سال جنگ شش روزه نگرفت.

مصوبه 152 مجلس نمایندگان آمریکا عیار جدیدی ست برای سنجش حقوق ملت ها و نشاندان ریشه های طرح صلح خاورمیانه ای آمریکا. قصیبی نویسنده و شاعر و سیاستمدار برجسته عربستان، در جشنواره ی جنادریه شعری خواند. نام شعر کبوتر صلح بود. در مصرعی از شهر خواند:

کبوتر صلح! آرزو دارم تکه تکه ات کنم!

در توضیح شعرش گفت: این کبوتر صلح امریکایی، لاشخوری ست که منتظر است در گوشت و خون ما چنگال فرو کند.مصوبه کنگره غیر از این است؟


سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (11)