پاشنه ی آشیل منطقه


آواز کوچه باغی کیهان ، همچنان در فضای فکری و مطبوعاتی کشورهای عربی منطقه؛ به ویژه در بحرین طنین انداز است.به تعبیر مدیر مسئول کیهان ایشان روی پاشنه آشیل کشورهای عربی دست گذاشته اند. به گمانم پاشنه آشیل منطقه که ایران هم جزء آن است، تفرقه در میان کشورها و ملت ها و فرصت سازی برای بهره گیری دیگران است.مشخصا امریکا در این میانه و از این ماجرا بیشترین بهره را می برد.این نکته را نویسندگان بحرینی هم با صراحت و البته با شهامت مطرح کرده اند.به برخی از این دیدگاه ها اشاره می کنم؛ مواردی را که نقل می کنم، همگی از روزنامه های بحرین-سه شنبه،26/تیرماه- انتخاب کرده ام.این حجم مقاله و تفسیر و تحلیل نشان می دهد که موضوع همچنان زنده و بحث انگیز است.

یکم:محمد علی الهرثی، در روزنامه الوسط- که از زمره روزنامه های درجه اول بحرین است.سردبیر و مالکش هم از خانواده شناخته شده ای از شیعیان بحرین می باشد.- در مقاله ای با عنوان" گوسفند گمشده" نوشته است:"ما ایران را دوست داریم.دوست داریم ایران پشتیبان ما باشد.ما هم پشتیبان ایران باشیم.چه در دوران گشایش و چه در مرحله ی سختی ها یار یکدیگر باشیم.خوب می دانیم که اختلاف با ایران هم نقطه ضعفی برای ما محسوب می شود و هم برای ایران.پیامبر و مقتدای ما گفته است.:" گوسفند گمشده نصیب گرگ می شود."حال آیا شایسته است که برای گرگ ها خوراک گوارایی تدارک کنیم؟

حتی اگر به راهنمایی آیین اسلام هم بی توجهیم،مصلحت های دنیایی به ما می گوید که با هم باشیم و از تفرقه بپرهیزیم.ما با فتنه و توفانی روبرو هستیم که می خواهد همه ی ما را نابود کند.دشمنی که در انتظار تفرقه ماست..."

دوم :دکتر ناصر معلم در روزنامه " اخبار خلیج" به بررسی تاثیر کلمه و سخن پرداخته،که یک سخن بی هنگام می تواند آتش فتنه ای را برافروزد...

سوم:عبدالله جویحی در روزنامه"الوطن" نوشته است، ایران با فشارهای بین المللی روبروست.اکنون وقت آن بود که روابط خود را با کشورهای عربی منطقه توسعه دهد.سیاست و استراتژی امریکا،بر مبنای" تفرقه بینداز و حکومت کن" مبتنی است.این مقاله کاملا در غیر زمان خودمنتشر شد. ایران و بحرین که روابط خوبی داشته اند.

چهارم:سند یپ سینگ گروال هم در روزنامه انگلیسی زبان " بحرین تریبون" نوشته است، این مقاله درست در همان روزی منتشر شد که سفیر جدید بحرین، استوارنامه اش را تقدیم رییس جمهور ایران کرد!

علاوه بر این ها، احمد عبیدلی مقاله عاطفی تاثیر گذاری در روزنامه " وقت" نوشته است.." برای بحرینی غمگین که روزگار روزگار او نیست..."

جعفر بوحسن هم در روزنامه" میثاق" از شیوه رویارویی حکومت بحرین که همراه با شکیبایی و تدبیر با موضوع مواجه شده، و وزیر خارجه ایران به سرعت برای توضیح به بحرین شتافته ؛ یاد کرده است.

نمونه هایی که اشاره کردم، کامل نبود. اما فقط در یک روز مطبوعات بحرین بود. از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی استراتژی امریکا ترساندن کشور های منطقه از ایران و انقلاب اسلامی بوده است.بدیهی ست که برای ساماندهی این جنگ روانی و فضا سازی برای اقدام نظامی به بهانه هایی نیازمند است.بایستی بررسی کرد که مقاله آواز کوچه باغی صرف نظر از انگیزه و رویکرد نویسنده، که نظر شخصی اش را اعلام کرده است، چه قلمروی پیدا می کند؟

بامزه این که عبدالله جویحی در الوطن نوشته است: این مقاله نشانه نوعی همکاری بین ایران و امریکا برای به اغتشاش کشاندن منطقه است!

به هر حال مقطع زمانی ای که این مقاله نوشته شد، مثل زمان اجرای سنگسار در تاکستان، با توجه به موقعیت ویژه کشور ما همچنان بحث انگیز خواهد بود.


کارگزاران

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (5)