سایت التفسیر

از دیشب کلافه ام، سایت" التفسیر" باز نمی شود. این سایت از طرف موسسه ی آل البیت اردن تدارک شده است. تقریبا تمامی تفاسیر معروف قرآن مجید از طریق این سایت قابل دسترسی ست.
دیشب و امشب هم می خواستم، ماجرای خضر و موسی را در سوره ی کهف ببینم، که همچنان در پس در مانده ام. با خودم می گفتم چرا حوزه علمیه قم چنین کاری نمی کند؟
از سوی دیگر وقتی همه تخم مرغ ها در سبد اینترنت استٍ، همین می شود..
اجلاس وزرای فرهنگ کشور های اسلامی در مراکش برگزار می شد.
دیدار ی با ملک حسن پادشاه مراکش داشتیم. دیدار درشهر مراکش بود. شهر، به ویژه دیوارهای صورتی کاهگلی اش با خرمن خرمن گل های کاغذی براق بر سر دیوارها تابلو نقاشی بود...
ملک حسن دقیقا پنج دقیقه برای جمع ما سخن گفت. سخن شگفت انگیز فراموش نشدنی. اکنون که پشت در سایت التفسیر مانده ام به یاد سخن او افتادم.
" جوانی پیش ابونواس رفت و گفت می خواهم شاعر بشوم! راهنمایی ام کن. ابو نواس پرسید، در تصمیمت جدی هستی؟ گفت بله. گفت برو از دیوان های شعر عرب ده هزار بیت حفظ کن و بیا! جوان رفت و سالی بعد آمد و گفت: حفظ کردم. ابو نواس گفت: همچنان می خواهی شاعر بشوی؟ گفت: حتما. ابونواس گفت: حالا برو . تمام این شعر ها را فراموش کن!"
منک حسن گفت: داستان کامپیوتر مثل داستان همان جوان است و ابو نواس. در عین حالی که همه چیز در اختیار توست؛ هیچ چیز در کفت نیست!
اکنون من همان حال را دارم. در سایت شیعه هم که برخی تفاسیر هست، نه فهرستی وجود دارد و نه امکان جستجوی آیه. حروف هم بسیار ریز و سخت خوان...سایت التفسیر انصافا بی نظیر است؛ یک کتابخانه قرآنی کامل.

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (14)