کمک 330 میلیون دلاری به پاکستان

هیات ایرانی در کنفرانس کمک به پاکستان که درهفته گذشته در توکیو، به ابتکار دولت ژاپن برگزار شده بود، اعلام کرده است؛ ایران 330 میلیون دلار به پاکستان کمک می کند.
همه کشور های اروپایی عضو اتحادیه اروپا، پذیرفته اند که 645 میلیون دلار ظرف چهارسال کمک کنند. در باره این کمک چند نکته به نظر می رسد:
اول: مجوز قانونی این کمک و چنین کمک هایی از کجاست و کی و چگونه اخذ شده است؟
دوم: این کمک چگونه و با چه شرایطی در اختیار پاکستان قرار می گیرد؟
سوم: پاکستان در برابر این کمک چه همکاری هایی با ایران خواهد داشت؟
چهارم: وزارت خارجه ما برای دولت فعلی پاکستان چه آینده ای را پیش بینی می کند؟ آیا این کمک و مانند آن می تواند ثبات را به پاکستان بازگرداند؟
واقعیت این است که پاکستان در مخمصه ویران کننده ای قرار گرفته است. همان روزهایی که ارتش پاکستان ، طالبان را سازمان می داد، در حقیقت مار در آستینش میپرورد. افغانستان ویران شد. چهره ای از اسلام و مسلمانی با حکومت طالبان عرضه شد، که همه می دانیم. اکنون موج طالبان با قدرت و تجربه بیشتر به پاکستان رسیده است. در این کارنامه البته آمریکا شریک درجه اول بوده است. ونیز دولت هایی که سیل دلار را به سوی پاکستان روانه کردند. طالبان را سازمان دادند و حالا طالبان به جان پاکستان به عنوان یک کشور و ملت افتاده است. واگذاری امر قضا در منطقه سوات، در یک کلام به معنی به رسمیت شناختن حکومت طالبان در سوات است. در واقع سوات منطقه ای است که رسما از حکوم مرکزی پاکستان جدا شده است. هر چند نخست وزیر پاکستان یوسف رضا گیلانی اعلام کرده است که جای نگرانی نیست! این خبر جای نگرانی نیست، در صفحه اول روزنامه جنگ روز دوشنبه/31 فروردین منتشر شده است.
از سوی دیگر آصف زرداری رییس جمهور پاکستان گفته است:" من دارم کشورم را از دست می دهم!"
واقعیت این است که سوات، تبدیل به پایگاه نظامی گسترده طالبان خواهد شد. از سوات تا اسلام آباد راهی نیست! دولت پاکستان در ماه های آینده بیش از این دچار بحران می شود. همین حالا هم بحران به منطقه پنجاب که قلب جمعیتی و اقتصادی و کشاورزی و صنعتی پاکستان است، رسیده است. غریب این است در منطقه ای که کوهستانی نیست، طالبان پاکستان توانسته اند برای خود جا پای محکمی پیدا کنند.
امیر عزت خان، سخنگوی مولانا صوفی محمد رهبر حزب نفاذ شریعت محمدی در منطقه سوات و ملاکند؛ معتقد است که نظام حکومت در پاکستان مبتنی بر کفر است. پرسش و پاسخ را ببینید:
پرسش: يعني منظور شما اين است که در ساير مناطق پاکستان هم اکنون نظام کفر حاکم است؟
پاسخ: بله ما قبلاً هم گفته ايم که در پاکستان نظام غير اسلامي وجود دارد خداوند حتي به رسول خود هم اختيار نداده است که قانونگذاري کند و قانون فقط از آن خدا است اما در پارلمان پاکستان براساس دمکراسي هر روز قانوني ساخته و قانوني اصلاح مي شود که اين کار براساس اکثريت آراء صورت مي گيرد درحاليکه قرآن مي گويد که اکثريت هميشه با باطل است .بنابراين پارلمان و شوراي قانونگذاري پاکستان براساس حق و قانون الهي بنا نشده و تابع اکثريت است که اکثريت را هم کفر تشکيل مي دهد

در چند ماه آینده، ارتش پاکستان دولت را در دست می گیرد و منظومه دولت نظامی بار دیگر تکرار می شود. تمامی کمک ها هم لابد به امور نظامی و امنیتی ترجمه می شود. نمی خواهم بگویم نباید برای تثبیت امنیتی- سیاسی حکومت در پاکستان هزینه کرد. می خواهم بگویم این هزینه را ملت ایران نباید بدهد. ما همین 330 میلیون دلار را در سیستان و بلوچستان خودمان هزینه کنیم. در ماه های آینده که طالبان قدرت بیشتری در پاکستان پیدا خواهد کرد. فعلا که به قول مولانا فضل الرحمان طالبان در استانه اسلام اباد است و صدای در می آید! ما نیز بر مشکلاتمان در مرز شرقی افزایش خواهد یافت. از این بودجه ها با آینده بینی و تدبیر در سرزمین خودمان استفاده کنیم. هزینه تثبیت حکومت در پاکستان را آنانی بدهند که پاکستان را به این نقطه رسانده اند.
*******************
اعتماد ملی

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (12)