انتخابات-۲

دوم: اصلاح طلبان و اعتدال گرایان
الف: از انتخابات سال ۱۳۹۲ شاهد یک مرجعیت سیاسی و اجتماعی محبوب در جبهه اصلاح طلبان هستیم. بدون تردید دکتر محمد رضا عارف در تثبیت چنین مرجعیتی نقش بسیار مهم و تاریخی ایفا کرد. ایشان با احترام و تبعیت از نظر حجة الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی، با انصرافی هوشمندانه و به هنگام ، موجب وحدت و پیروزی اصلاح طلبان و تحقق ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی شد. این مرجعیت با ترکیب هاشمی رفسنجانی/ خاتمی اعتبار دورانسازی یافت. پیروزی نسبی در انتخابات خبرگان و پیروزی شگفت انگیز در انتخابات مجلس شورای اسلامی، ثمرهٔ توجه و تبعیت اصلاح طلبان از این مرجعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بود. اکثریت اعضای لیست امید که در تهران همگی رای آورده اند، نشانی از رای به مرجعیت سیاسی است و نه شناخت از افراد لیست.
ب: ردّ صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی، پیام مظلومیت اصلاح طلبان را به جامعه منتقل کرد. شورای نگهبان که این روزها سخنگوی آن دکتر ابراهیمیان گوشه هایی از سیطرهٔ سلیقهٔ دبیر شورای نگهبان را روایت کرده است، با ردّ صلاحیت مجتهدان محبوب و شناخته شده ای مثل آیات سید حسن خمینی، سید محمد بجنوردی و امجد در موقعیت چالش برانگیزی قرار گرفت. اکنون همه می دانند اگر سید حسن خمینی ردّ صلاحیت نشده بود. دیگر در لیست خبرگان تهران جایی برای دبیر شورای نگهبان باقی نمی ماند.
ج:از مجموعه لیست امید- به ویژه در تهران- هیچ صدای افراط گری به گوش نمی رسید.
د: معدل سنی لیست امید تقریبا یک دهه جوانتر از فهرست ائتلاف است.
ه: زبان و ادبیات اصلاح طلبان به قول فردوسی:« سخن گفتن خوب و آوای نرم» بود. این زبان خردمندانه وقتی اهمیت پیدا می کند. که اصلاح طلبان پیوسته از سوی رقیب به عنوان لیست انگلیسی معرفی می شدند.
و: واقعیت این است که سه دوره است، مجلس در اختیار اصولکرایان بوده است. این دهه همراه با هشت سال دولت احمدی نژاد بوده است . مجلس به تعبیر رئیس سابقش دکتر حداد عادل : « در پشت دولت بود و نه در مشت دولت» به عبارت دیگر نمی توان نقش مجلس را در ویرانی اقتصادی و سیاسی و فرهنگی به بار آمده از دولت سابق، نادیده گرفت. وقتی دکتر علی مطهری در صدد طرح سئوال از احمدی نژاد بود، نمایندگان افراطی و وکیل الدوله چه ها که نکردند. مردم خواسته اند که تغییری ایجاد کنند و فضایی تازه تحقق یابد.

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)