ماه رمضان، بهار قرآن

ترجمه و تفسیر جدید قرآن مجید به سرپرستی دکتر سید حسین نصر
ماه رمضان ماه بهار قرآن است. قرآن بهاری جاری در تمامی فصل هاست. بر اساس قاعدهٔ جَری، قرآن مثل خورشید و ماه جریان دارد. اما رمضان درخشش و معنای دیگری دارد. هیچ ماه دیگری به عنوان ماه خدا، مشخص نشده است. گرچه همه ماه ها، ماه خداست؛ رمضان در واقع تخصیص خورده است. قرآن مجید هم برای رمضان از تعبیر « شهرالله » استفاده کرده است. :
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ ۚ

(بقره/۱۸ )
در ماه رمضان قرآن مجید بر پیامبر نازل شده است. سه ویژگی برای قرآن مطرح شده است. راهنمای مردم است، نشانه های روشنی از هدایت در آن است و فرقان است. به نظر می رسد این سه تعبیر سه سطح یا مرحله از نحوه ٔ مواجهه با قرآن است. هدایت سطح عمومی، بینات مرحلهٔ خاص و فرقان ژرفایی که خاصگان بدان راه پیدا می کنند..
ابن عجیبه در تفسیر بسیار پر لطف بحر المدید، این سه مرحله را با عنوان مرحله اسلام و ایمان و احسان از یکدیگر تفکیک کرده است.
ماه رمضان امسال برای جوانان و یا افرادی که به دلیل زندگی در این سوی دنیا قرآن مجید را به زبان انگلیسی هم قرائت می کنند و یا مراجعه می نمایند. یک امکان ممتاز و درخشنده فراهم شده است. کتاب مطالعه قرآن (۱) که به سرپرستی دکتر سد حسین نصر و همکاری سه پژوهشگراسلام شناس و یک دستیار فراهم شده و در سال گذشته توسط انتشارات هارپر، منتشر شده است؛ هم ترجمه نوین قرآن مجید است و هم همراه با تفسیر آیات. مقدمه دکتر نصر که به عنوان مقدمه عمومی نوشته شده است. ویژگی های قرآن مجید و نیز مختصات کار تازه را به روشنی توضیح داده است. مقدمه بیست و سه صفحه است.
بدون شک این کار از زمره مهمترین کارهای کارنامهٔ عمر پر بار دکتر نصر خواهد بود. کاری که تقریبا ثمره و نتیجه نزدیک به یک دهه کوشش موفق است. چنین کوششی بی کشش مهر خداوندی، بی بارقهٔ لطف او میسر نمی شود. این حال و هوا را می توان در متن دعای پایان مقدمه استشمام کرد و طعم آن را چشید.( ص.۵۰)
دکتر نصر در مقدمه خویش بر دو نکتهٔ مهم تاکید دارد. یکم: قرآن مجید کلام خداوندست. لفظ و معنای قرآن الهامِ الهی است. دوم: ایشان در نظارت و سامان دهی این کار به سنت تفسیری مسلمانان دلبسته و پای بند بوده است.
در این کار بزرگ نکات چندی شایسته دقت است:
۱- پژوهشگران همگی مسلمان هستند. یعنی به قرآن مجید به عنوان کتابی آسمانی باور دارند. برخی از مسیحیت به اسلام گرویده اند و برخی در خانواده مسلمان به دنیا آمده اند.
۲- همگی مسلمانند! برخی شیعه و برخی اهل سنت، قرآن و پژوهش در باره قرآن آنان را در یک قلمرو مشترک قرار داده است. دکتر نصر به نکتهٔ جذابی اشاره کرده است: « به نظر می رسد که قران مجید نه آغازی دارد و نه انجامی! ص. ۴۶) مثل ویژگی خداوند و مثل ویژگی دریا! کدام سوی دریا آغاز دریاست و کدام سویش انتها؟.
۳- چهل و یک تفسیری که به عنوان مسانید نگارش بخش تفسیری مطالعه قرآن انتخاب شده است. گلچین دقیق و جامعی از مهمترین تفاسیر قرآن مجید است. بیش از نیمی از این تفاسیر کلاسیک و درجه اول قران مجید توسط محققان نامدار ایرانی نوشته شده است. همانند ابوالفتوح رازی و اما م فخر رازی و طبرسی و ماوردی و بیضاوی و قشیری و سلمی و صدرالمتالهین شیرازی و علامه طباطبائی …
۴- به نکته ظریفی در مقدمه دکتر نصر به موضوع زبان و ترجمه قرآن به زبان انگلیسی ، اشاره شده است. زبان انگلیسی را می توان در کنار فارسی و ترکی ، زبان دیگری تلقی کرد که بخش عظیمی از مسلمانان به این زبان سخن می گویند و می نویسند.(ص.۴۷)
دیگر زبان انگلیسی زبان دشمن نیست! نه تنها مهمترین زبان علمی جهان است، بلکه زبانی است که می تواند وسیله موثری برای توضیح و تبیین اسلام باشد.
دکتر نصر امروزه نه تنها موجب افتخار همه ایرانیان، بلکه فراتر از آن او به چهره ی پر افتخار جهان اسلام تبدیل شده است.

*********************
The Study Quran, a new translation and commentary,
S.H.Nasr
C.K.Dagli , M.M.Dakake , J.E.B.Lumbard M. Rustam
Harper One. 2015


telegram.me/maktuob

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (2)