سخن کیسینجر را جدی بگیریم؟


ا
هنری کیسینجر که در دوران ریاست جمهوری اوباما مورد بی توجهی قرار گرفت و حتی با شکایت و صراحت گفت: « اوباما حتا یک بار هم مرا ندید و با من مشورت نکرد.» در دوره ترامپ حضور اندیشه و نظرش برجسته شده است. دیدار اخیرش با ترامپ و حمایتش از داعش و تبیین نظریه اش ضد ایران به عنوان یک کشور، ضد انقلاب اسلامی به عنوان یک نظریه انقلابی، ضد جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام حکومتی و ضد شیعه به عنوان یک مذهب اسلامی شایسته توجه و بررسی است. این چهار محور را می توان به روشنی در فصل جهارم کتاب: نظم جهانی، نوشته کیسینجر که در سال ۲۰۱۴ توسط پنگوين چاپ شده است، مشاهده کرد.
Henry Kissinger, world order, Allen Lane, 2014, chapter 4:the United States and Iran: Approaches to Order, p. 146-171
محور این فصل مبتنی بر سخنرانی آیه الله خامنه ای در سال ۲۰۱۳ در باره بهار عربی نوشته شده است. ۳۴ سطر از سخنرانی آیه الله خامنه ای در چهار محور نقل و تفسیر شده است. در بحث سنت های شیوه حکومت در ایران، کیسینجر با صراحت از تاریخ با شکوه ایران و اینکه ایران کشوری مثل دیگر کشورهای خاورمیانه نیست و با انقلاب سال ۱۹۷۹، ایران از مدار نظم جهانی خارج شده است. تاکید کرده است.
از وقتی جریان مبارزه با داعش در سوریه و عراق با پیشرفت های سرنوشت سازی روبرو شد. آزادی حلب و موصل، در دوساحت شاهد، شیوه رفتار آمریکا و البته اسرايیل و هم پیمانان عربی منطقه بوده ایم. یکم: حمایت نظامی از داعش و حتی بمباران ارتش سوریه و نیروهای حشد الشعبی در عراق گاه با محاسبه و گاه با توجیه اشتباه عملیاتی بوده و هستیم. از سوی دیگر هم تمرکز بر نقش شیعه به عنوان یک مکتب فکری و نیروهای شیعه به عنوان میلیشیای نظامی که دارند جای داعش را میگیرند . وجه نظامی را ارتش آمریکا و سیا سامان می دهند و وجه نظری را کیسینجر و واشنگتن انستیتیو. هلال شیعی که کیسینجر در سال گذشته، در لیگ دوستی آمریکا- اسراییل در نیویورک مطرح کرد و در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۶ در روزنامه فراکفورتر آلکماینه منتشر شد، نشانه نگرانی کیسینجر از نابودی داعش بوده است. سخن تازه او که به عنوان مقاله ای در دوم اوت ۲۰۱۷ با عنوان:
Chaos and order in a changing world
منتشر شده است. همان سخنان در قالبی تئوریک و صورت بند ی تازه است.
در بخش سوم این مقاله که به تحلیل اوضاع خاورمیانه از زاویه دید نظم جهانی ( جهانی که امریکا می پسندد.) پرداخته شده است. پرسش کیسنجر این است : « داعش در سوریه و عراق دارد قلمرو خلافت اسلامی خود را از دست ی دهد. منتها پرسش اساسی این است که کدام نیروها جایگزین خواهند شد. سنی های معتدل و یا شیعیان رادیکال. این سخن که گفته شده است دشمن دشمن من دوست من است، دیگر کاربردی ندارد. بلکه دشمن دشمن من، همچنان دشمن من است! زیرا با جایگزین شده نیروهای رادیکال شیعه در قلمرو داعش، امپراتوری ایران و کمربند شیعه از تهران- بغداد- دمشق تا بیروت ادامه پیدا می کند.» این سخن را ملک عبدالله پادشاه اردن که با تصمیم و معماری امریکا در زمانی که پدرش ملک حسین حیات گیاهی داشت، بر سرکار امد، برای نخستین بار مطرح کرد. در واقع سخن کیسینجر بود که در واشنگتن انستیتیوت تدارک و تفسیر و نظریه سازی شده بود و ملک عبدالله به عنوان طوطی سخنگو مطرح کرد. اکنون کیسنیجر خود با صراحت وارد صحنه شده است. و از داعش دفاع می کند. تمام سخنم این است که ریشه تروریسم القاعده و داعش و النصره و احرار الشام آمریکاست. وقتی کیسینجر از داعش در برابر ایران در همان چهار وجهی که گفتم دفاع می کند. یعنی یک شکست استراتزیک در عمل و نظر برای امریکا. یعنی این شکست میتواند مقدمه طرح جنگی دیگر در خاورمیانه باشد؟ از این جهت به کمانم می بایست سخن کیسینجر و ملاقات او با ترامپ ماجراجو را جدی گرفت.

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)