پنجره ای رو به خانه ناپدری !؟

در برنامه پنجره ای رو به خانه پدری، روز پنجشنبه ۲۱ دی ماه، مدیر تلویزیون ایران فردا با آقای محسن سازگارا صحبت می کرد. بخش نخست برنامه نقد مواضع اصلاح طلبان در باره مسائل اخیر ایران بود. داوری ها و اظهار نظر های مختلفی صورت گرفت. نمی خواهم به همه موارد بپردازم. صرفا به نقل قولی از آقای محسن سازگارا اشاره می کنم. ایشان گفتند، « پسر اینجانب در ماجرای دکل دخیل بوده است. از این رو از من خواسته اند که از آیه الله خامنه ای تعریف کنم. من هم تعریف کرده ام.»
نخست مناسب می دانم اشاره ای گذرا به شخصیت سیاسی سازگارا داشته باشم. در مجلس اول دوست مرحومم احمد عطاری نماینده اراک، به من گفت جلساتی تشکیل می شود که مباحث جاری کشور مطرح است. گفتند اقای دکتر سروش و دکتر کمال خرازی هم شرکت می کنند. شرکت کردم. سازگارا آن وقت از همکاران مهندس بهزاد نبوی در حوزه معاونت اجرايی نخست وزیر بود. ایشان در جلسه مجموعه ای از خبر ها را ابتدای جلسه نقل می کرد. کاپشن برزنتی می پوشیدند و ته ریشی تنک داشتند. بعدا شنیدم که مدیر کل سیاسی حوزه معاونت اجرایی هستند. ایشان بعد ها خودشان را معاون سیاسی نخست وزیر معرفی کردند. البته ایشان حتی یک روز هم چنین سمتی نداشته اند. بعدا دیدم خود را از موسسان سپاه و پس از آن دکتر تاریخ معرفی کردند. این دو ادعای دیگر هم از قبیل همان معاونت سیاسی ست. کسی که برای مطرح کردن خودش به جعل شخصیت برای خودش می پردازد و به خودش دروغ شاخدار می گوید چه انتظاری می توان از او داشت، که مدلل سخن بگوید؟
مرحله بعد که ایشان را دیدم، در آبان ماه سال ۱۳۸۳، در لندن در مهمانی افطار یکی از دوستان بود. در آن جلسه جمعی از دوستان هم شرکت داشتند. از جمله آقایان دکتر سروش و مسعود بهنود و فرخ نگهدار. سخن از هر دری بود. ناگاه سازگارا گفت من دو سئوال دارم. از آقایان خواهش می کنم که جواب بدهند. سئوال اول، مردم با چه در صدی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند؟ سئوال دوم چه کسی رای می آورد؟ دکتر سروش پیش بینی کرد که حدود پنجاه تا شصت در صد شرکت می کنند و آقای کروبی رای می آورد. بهنود و من پیش بینی کردیم که حدود شصت تا شصت و پنج در صد شرکت خواهند کرد و آقای هاشمی رای می آورد. دیگران هم نظر دادند. ناگاه سازگارا گفت: تمام است! پرسیدیم چی تمام است؟ با ذوق و شوق گفت نظام به هم می خورد و انتخابات برگزار نمی شود!
پرسیدیم این تحلیل است یا اطلاع خاصی داری؟ مثل کسی که از یک جاهایی خبر دارد. جوری سرش را تکان داد که خب! البته و… از آن شب بیش از سیزده سال می گذرد. هنوز کار نظام تمام نشده است!
اخیرا دوباره آبی زیر پوست ایشان دوید و در برنامه های خود از تسخیر پی در پی مراکز حکومتی و سپاه صحبت می کردند و تسخیر را با تاکید بر حرف ی می کشیدند که تسخیییییییر شد! می گفتند اگر لشگری یا حتی گردانی از ارتش از پادگان خارج شوند و به مردم بپیوندند. کار نظام تمام است.
این مواضع دقیقا همان جنس و آهنگی را داشت که جواد خادم از طراحان کودتای نوژه در گفتگو با نوری زاده در ایران فردا مطرح کرد. گمان می کردند که موج اعتراضات سراسر کشور را در بر می گیرد و تا ۲۲ بهمن کار نظام ساخته است. به تعبیر جواد خادم ۲۲ بهمن نماد نظام خُرد می شود.
اکثریت قاطع اصلاح طلبان در این موقعیت با هوشمندی و آینده بینی و مسئولیت شناسی نه تنها صف خود را از این حرکت جدا کردند بلکه به نقد آن پرداختند. بیانیه روحانیون مبارز در این مورد یک سند روشن و تعیین کننده بود. من تعبیری را به کار بردم که این موج اغتشاش- و نه آن بخش مردمی که اصیل بود- بی ریشه است و موج بی ریشه فرو می نشیند که نشست. بدیهی است آنانی که به این موج دل بسته بودند، به ویژه سازگارا و نوری زاده که اگر یادتان باشد در جریان جنبش سبز اطلاعیه دادند ، اطلاعیه در ساعت ۱۲ شب روز سه شنبه ۱۷ شهریور سال ۱۳۸۸ صادر شده است. جمله طلایی بیانیه این است: « رهبری جنبش سبز در غياب آقايان موسوی و کروبی و خاتمی به خارج از کشور منتقل خواهد شد، تا خواب راحت را از استبداد بگيرد. »
یعنی خودشان را رهبران جنبش سبز اعلام کردند.
از آن پیش بینی فروپاشی نظام جمهوری اسلامی در ماه رمضان ۱۳۸۳ بیش از سیزده سال و از این کوچ رهبری و اعلام رهبری آقایان هم بیش از هشت سال می گذرد. به گمانم سانچو پانزا و حتی دون کیشوت هم از این آقایان توان تفسیر و پیش بینی بهتری داشتند. آن ها لااقل صمیمی و ساده و صادق بودند.
حال آقایان که دیدند. فروپاشی نظام به ثمر نرسید و احتمالا یک دهه دیگر بایست صبر کنند تا به سن جواد خادم برسند! تا شاید حرکت سینوسی شان عود کند و موجی برخیزد، طبیعی است که در مورد اینجانب که موضعی دیگر داشته و دارم و به صراحت اعلام کرده ام که از نظام و رهبری و انقلاب از موضع انتقادی دفاع می کنم، سخن به تهمت بگشایند.
بارها توضیح داده ایم که پسر اینجانب مطلقا در قضیه دکل نفتی نقشی نداشته است. کیفر خواست به دادگاه ارجاع شده و اسامی متهمان پرونده تماما مشخص است. وقتی هشت سال پیش در برنامه و سخنرانی کتابخانه کنزینگتون هم از سلامت اقتصادی آیه الله خامنه ای و خانواده ایشان دفاع کردم، همین سخنان و اتهامات مطرح شد.
روی سخنم با جوانانی است که ممکن است سخن و تفسیر این افراد را باور کنند. ببینید، در همین سه مورد توان تفکر و قدرت تفسیر و تحلیل سیاسی این آقایان -رهبران عالی مقام جنبش مردم ایران که رهبری را از ساعت ۱۲ شب ۱۷ شهریور ۱۳۸۸ به عهده گرفته اند- تا چه حد است. دیگر چه انتظاری است که در همین برنامه خاتمی را بیسواد نخوانند و از دکتر سروش اشکال تئوریک نگیرند و به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی اهانت نکنند و برای حمید رضا جلائی پور عنوانی را به کار ببرند که البته شایسته گوینده همان سخن است. وقتی شخصیتی با دروغ برای خود هویت جعل می کند ، همین است که می بینیم. این رهبران پنجره ای که باز می کنند رو به خانه ناپدری دونالد ترامپ است وصدایی که از این پنجره به گوش می رسد نوای شکسته بسته همان ناپدری ست.

**********
telegram,me/maktuob

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)