نقد تحریف سخن و سلوک امام خمینی (۴۳)

(۵)
چین

چین را می توان بعد از شوروی و فرانسه سومین تأمین کننده اصلی سلاح برای عراق، در طول دوران جنگ ۸ ساله به شمار آورد. آیا چین تنها از بعد منافع مالی و اقتصادی انواع سلاح در اختیار عراق قرار می داد؟ یا چین نیز نگران انقلاب اسلامی، و تأثیر آن بر مسلمانان مظلوم و بی پناه استان سین کیانگ بوده است؟ می دانیم چین در واقع در دهه ۸۰ قرن بیستم، رویکرد اقتصادی و اجتماعی خود را آغاز کرده بود. از میراث مائو تسه تونگ به نرمی فاصله می گرفت. نگاهش به تولید در داخل و صادرات بود. رویکردی که پس از چهار دهه ثمره آن را به روشنی می بینیم. در آن مقطع اگر ایران هم امکان مالی داشت، چه بسا چین از فروش سلاح های سنگین به ایران امتناعی نداشت. یک قلم سفارش عراق به چین، خرید ۲۵۰۰ تانک بود. این سفارش را عراق در تیرماه ۱۳۵۹، سه ماه پیش از آغاز جنگ به چین داد. حجم خرید به گونه ای بود، که صورت سازی شد. خریداران لهستان و یوگوسلاوی و سازمان آزادیبخش فلسطین و رومانی و مصر وعراق بودند. بقیه سهم و یا کمیسیون خود را می گرفتند. تمامی تانک ها در طول دوران جنگ، تحویل عراق شد. موارد ذیل فهرستی از خریدهای نظامی عراق از چین در دوران جنگ است. بدیهی است که این ها موارد اعلام شده است. چنان که می دانیم، در خرید های نظامی موارد اعلام نشده نیز همیشه وجود داشته و دارد.

۴ فروند بمب افکن زی آن اچ - ۶
۴۰ فروند هواپیمای جنگنده اف-۶
۸۰ فروند هواپیمای جنگنده اف-۷
۱۰۰ سامانه توپخانه، تایپ ۶۳، ۱۰۷ میلیمتری
۵۰ سامانه توپخانه تایپ ۸۳، ۱۵۲ میلیمتری
۲۵ نفر بر زرهی، تایپ ۶۵۳
۱۰۰۰ تانک، تایپ ۶۹
۱۵۰۰ تانک تایپ ۶۹
۶۵۰ نفر بر خاکی- آبی تایپ ۶۳
۵ سامانه رادار هوایی CEIEC-4
۱۰۰۰ موشک زمین به هوا قابل حمل اچ ان -۵
۲۰۰ موشک ضد کشتی، کرم ابریشم اچ وای -۲


جنگ که آغاز شد، چین بیانیه ای منتشر کرد، از طرفین جنگ عراق و ایران خواست تا با گفتگو مشکلات میان دو کشور را حل کنند. (۱)
در سی و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر سال ۱۹۸۰، هوانگ هوا( ۱۹۱۳- ۲۰۱۰) وزیر امور خارجه چین، نگرانی عمیق چین را از آغاز جنگ بین عراق و ایران اعلام کرد. از دو طرف خواست آتش بس اعلام کنند و از راه گفتگوی صلح خواهانه اختلافات خود
را حل کنند.(۲)
اما همان وقت چین هیأتی به عراق فرستاد و در باره تأمین اسلحه برای عراق مذاکره کرد. بوی بازار داغ اسلحه به مشام چین رسیده بود. پیش بینی اش دقیق و صائب بود.
چین به خوبی می دانست که عراق متکی به سلاح سنگین از شوروی است. صنایع نظامی چین هواپیماهای جنگنده میگ و تانک های مدل تی شوروی را کپی سازی می کردند، به نحوی که:
تانک: تی- ۵۹ چینی کپی تانک: تی- ۵۵ روسی
تانک: تی- ۶۹ چینی ، کپی تانک: تی ۶۲ روسی
توپ مدل: تایپ-۵۹ چینی، کپی توپ ۱۳۳ میلیمتری ام ۴۶
تفنگ: تایپ ۵۶ چینی، کپی کلاشینکف روسی بود. (۳)
هواپیمای جنگی اف- ۶ و اف-۷ کپی هواپیماهای جنگی میگ بودند.
حمایت های مالی بی سابقه و هنگفت عربستان و امارات و کویت، خرید سلاح از چین را آسان کرده بود. از سوی دیگر چین از طریق کره شمالی به ایران اسلحه می فروخت. بدیهی است که منابع مالی ایران محدود بود و کمیّت و تنوع سلاحی که ایران از چین خریداری می کرد، قابل قیاس با عراق نبود. البته بخش قابل توجهی از تانک های چینی در اختبار عراق در طول جنگ به غنیمت ارتش و سپاه ایران در آمد.
در دهه هشتاد قرن گذشته، چین نسبت به شوروی رقابت منطقه ای داشت. گمان می کرد، که آمریکا با سقوط محمد رضا شاه پهلوی و به درازا انجامیدن ماجرای گروگانگیری سفارت آمریکا، از نفوذ سابق خود بهره مند نیست. چین نمی خواست زمینه نفوذ خود در خاورمیانه را نادیده بگیرد. هرچند به گمانم تسلط بر بازار و بازارگانی مهمترین هدف چین بوده است. در دوران مسئولیتم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تیرماه سال ۱۳۷۹به همراه جناب آقای سید محمد خاتمی رئیس جمهور، کمال خرازی وزیر امور خارجه، علی شمخانی وزیر دفاع، اسحق جهانگیری وزیر صنایع، به چین سفر کردیم. در ملاقات با رئیس جمهور چین جیانگ زمین، او به نکته مهمی اشاره کرد. آقای خاتمی در صحبتش به فلسطین و افغانستان اشاره کرد. جیانگ زمین گفت: « چنان که می دانید ما روابط بسیار خوبی با فلسطینی ها و نیز اسرائیلی ها داریم. همین راهی که هر دو طرف انتخاب کرده اند، با هم مذاکره می کنند. راه خردمندانه و مورد قبول ماست. در مورد اقغانستان، بله افغانستان همسایه ماست، منتها من به رئیس دفترم گفتم که پرونده افغانستان را از دفتر من به دفتر معاونم منتقل کند. من واقعاً وقتی برای افغانستان ندارم. من شخص عملگرایی هستم، از صحبت های شما در باره فلاسفه چینی ممنونم. اما من فیزیکدانم و با عدد و رقم کار می کنم!» تجربه غریبی بود، ما در آسمان ها سیر می کردیم و رئیس جمهور چین محکم هر دو پایش را بر زمین سفت می فشرد.
سه روان نویس با سه رنگ مختلف کنار دستش بود. مطالبی که برای مذاکره اماده کرده بودند، دقیق پیش بینی شده بود. وقتی در صحبت اقای خاتمی نکته ای می دید، با قلم سبز یادداشت می کرد. با قلم قرمز کنار سطر ها علامت می زد. تیک یا ستاره، با قلم آبی هم می نوشت. به نظرم بازرگان بسیار موفقی بود، که می دانست جنس خود را کجا و چگونه آب کند و بفروشد و بازار را برای همیشه گرم کالای خود نگاهدارد. جنگ عراق و ایران برای چین بازار گرم عرضه کالای نظامی و تحول صنایع نظامی چین و کسب میلیارد ها دلار بود.


پی نوشت:
******
(1)Iran-Iraq war, Piere Razoux, P 87
(2) Comments on Iraq-Iran Conflict, Xinhua, September 24, 1980, Trans. FBIS, FBIS-CHI-80-188
(3)Iran-Iraq war, Piere Razoux, P 88

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)