نقد تحریف مدرنِ سخن و سلوک امام خمینی (۴۷ )

۱-۵
الجزائر

می توان گفت در دوران جنگ تحمیلی، کشور الجزائر، موضعی همراه با احتیاط و با دقت در مورد جنگ عراق و ایران اتخاذ کرد. شاذلی بن جدید ( ۱۹۲۹-۲۰۱۲)
وقتی احساس می کند، صدام حسین در صدد شروع جنگ با ایران است، قبل از آغاز جنگ به بغداد می رود. صدام توجهی به سخن خیرخواهانه شاذلی بن جدید نمی کند. این موضوع را شاذلی بن جدید برای حامد جبوری وزیر خارجه عراق تعریف کرده است. جنگ که شروع می شود و کشته شدگان جنگ از هر دو سوی عراق و ایران افزایش می یابد. الجزائر بار دیگر، از موضعی انقلابی و اسلامی و انسانی به عنوان میانجی وزیر خارجه خود محمد الصدیق بن یحیی ( ۱۹۳۲- ۱۹۸۲ قتل به واسطه شلیک موشک روسی به هواپیمایش از سوی عراق )را به بغداد می فرستد. محمد بن یحیی هنگام بازگشت از بغداد هواپیمایش که غیر نظامی بود، بر اثر اصابت موشک در منطقه مرزی ایران و عراق و ترکیه سقوط می کند. همه سرنشینان کشته می شوند. عراق وانمود می کند که شلیک موشک از سوی ایران بوده است، ایران با همکاری الجزائر، گروه تحقیقاتی مشترک تشکیل می دهد، موشکی که به هواپیما اصابت کرده بود، شناسایی می شود، موشک ساخت شوروی بود. از روی شماره سریال موشک، شوروی اطلاع می دهد که موشک در چه تاریخی به عراق فروخته شده است.
حامد جبوری می گوید: « وزیر حمل و نقل الجزائر با نامه شاذلی بن جدید به بغداد آمد. در ملاقات با صدام حسین منهم حضور داشتم. وزیر حمل و نقل، پرونده بزرگی را به همراه داشت. توضیح داد، که بر اساس اطلاعات ما، هواپیمای مسافری محمد بن یحیی توسط موشک عراقی سرنگون شده است. شاذلی بن جدید این موضوع را فقط در سطح کمیته عالی جبهه التحریر و جمع محدودی از وزیران مطرح کرده است. اجازه نداده است که این موضوع به عرصه عمومی و مطبوعات کشانده شود. نامه شاذلی بن جدید را به صدام می دهد. صدام حتی یک کلمه حرف نمی زند.» احمد منصور از حامد جبوری پرسید: در چهره صدام هیچ تغییری یا نشانه ای نبود!؟ » جبوری پاسخ می دهد: « ابداً!» (۱)
البته وزیر دفاع پیشین الجزائر مدت ها بعد اعلام کرد که دولت عراق مسئول قتل محمد بن یحیی بوده است.
در مورد مسمومیت حواری بومدین نیز از صدام نام برده می شود. حواری بومدین در سفری که به بغداد داشته است. در بازگشت برای دیدار با حافظ الاسد توقف کوتاهی در دمشق می کند. در دمشق آثار بیماری و مسمومیت بروز پیدا می کند. بلافاصله به الجزایر می رود. پزشکان روسی و فرانسوی نمی توانند نوع بیماری و علت بیماری او را تشخیص بدهند. حامد جبوری می گوید، حواری بومدین مثل سایه شده بود. استخوان هایش می شکست. چند روز بعد فوت می کند. در مراسم تشییع بومدین از عراق، حامد جبوری به اتفاق طه محی الدین معاون رئیس جمهورعراق شرکت می کنند. طالب ابراهیمی وزیر خارجه وقت الجزائر که خود طبیب بوده است و بر معالجه بومدین نظارت داشته است. می گوید او با سم تانیوم مسموم شده بود. حامد جبوری اعتراف می کند. که از این سم در عراق برای کشتن مخالفان استفاده می شده است.
اخيراً شاهزاده تركي بن فيصل رئيس دستگاه اطلاعات و استخبارات عربستان در گفتگوی مفصل در برنامه « الصندوق الاسود‌» وقتی به مرگ وزیر خارجه الجزائر اشاره کرد، گفت، معلوم نیست که کدام طرف ایران و یا عراق مسئول قتل وزیر الجزائری بوده اند.(۲) نام وزیر را هم ایشان به خاطر نیاورد. جزء شگفتی هاست در زمان قتل محمد بن یحیی وزیر فرزانه و مظلوم خارجه الجزائر، ترکی بن فیصل رئیس دستگاه اطلاعاتی بوده است، ایشان از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۱ در این سمت بودند.
وقتی برای شرکت در اجلاس شانزدهم مجلس ملی فلسطین در بهمن ماه سال ۱۳۶۱به الجزایر رفته بودم. با شاذلی بن جدید دیداری داشتیم. او صمیمانه و همدلانه بسیار نگران جنگ عراق و ایران بود.
به استناد جلسه به کلی سرّی صدام حسین با فرماندهان نظامی و اعضاء شورای رهبری حزب بعث، که در روز ۲۲ نوامبر ۱۹۸۰، یعنی درست دوماه بعد از آغاز جنگ تشکیل شده است، در مورد بیانیه و پیشنهاد الجزائر به عنوان میانجی بین ایران و عراق بحث می شود. الجزائر از روی خیرخواهی بیانیه ای منتشر کرده بود، به معاهده ۱۹۷۵ در بیانیه اشاره کرده بود. در بیانیه آمده بود: « اکنون نیز الجزائر می تواند به عنوان میانجی بین عراق و ایران عمل کند.» طارق عزیز که البته در ان وقت وزیر خارجه نبود. معاون نخست وزیر و عضو شورای مرکزی رهبری حزب بعث بود، می گوید: « الجزائ حقی ندارد، که چنین حرفی بزند. مسئولیت میانجیگری را از کجا کسب کرده اند؟ نقش الجزائر در بیانیه ۱۹۷۵ دیگر تمام شده است، به نظرم آنها موضعی به نفع ایران گرفته اند.»
صدام حسین در تأیید سخنان طارق عزیز، به طارق عزیز می گوید: « فردا به سفیر الجزائر تلفن کن و بگو بیانیه بسیار بد بود. مطبوعات الجزایر بهتر از دیپلماسی فریب کارانه دولت الجزائر رفتار می کنند. (۳)

پی نوشت:
******
(۱) شاهد علی العصر، مصاحبه احمد منصور با حامد جبوری حلقه ۹
https://www.youtube.com/watch?v=63kaXH-wabc

(۲) برنامج الصندوق الاسود، ترکی بن فیصل حلقه ۹ و ۱۰
https://www.youtube.com/watch?v=VvaVyBMqcgY

(۳) https://digitalarchive.wilsoncenter.org/document/116986
ص: ۹

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)