نقد « تحریف مدرن» اندیشه و سلوک امام خمینی (۴۸ )

۱-۶
سوریه

بدون تردید موضع سوریه و نقش تعیین کننده حافظ اسد، در حمایت از ایران، به عنوان حمایت استراتژیک و بسیار مهم در تاریخ جنگ هشت ساله محسوب می شود. نقشی که دولت و ملت ایران هیچگاه فراموش نخواهد کرد و برای همیشه قدردان حافظ اسد و دولت سوریه خواهد بود. دلایل و علت های مختلف و متفاوتی را می توان برای حمایت سوریه برشمرد. این حمایت از این زاویه که در هر دوکشور سوریه و عراق حزب بعث حاکم بوده است، قابل تأمل جدی است. چگونه دو روی سکه حزب بعث در سوریه و عراق، با توجه به این که میشل عفلق بنیان گذار و نظریه پرداز حزب بعث، اهل سوریه بود، این دوگانگی، بلکه بیگانگی و دشمنی چرا اتفاق افتاد؟
به عنوان معاون رئیس جمهور و مسئول کمیسیون فلسطین سفری به دمشق داشتم. عبدالحلیم خدام مهماندارم بود. در گفتگوی مفصلی که داشتیم. نکته قابل توجهی بیان کرد، گفت:« مشکلات شما با عراق حل می شود، مشکلات شما حدودی است. اما مشکل سوریه با عراق وجودی است!»
این نکته که چرا مشکل سوریه با عراق وجودی بوده است، خود نیازمند پژوهش مستقلی است.
رقابت و دشمنی بین دو شاخه حزب بعث، اگر بتوان تعبیر دو شاخه را به کار برد، چون میشل عفلق به عنوان بنیانگزار و نظریه پرداز حزب از سوریه گریخت و دیگر سوریه را تا پایان عمر خود ندید! در کنفرانس سران عرب که در سال ۱۹۸۲ در مراکش برگزار شده بود. صدام حسین برای تخفیف حافظ اسد، ناگاه از حافظ اسد در میان جمع سران پرسید: « اگر می توانی نام جد سوم ات را بگو، تو عرب اصیل نیستی!» طبیعتاً این پرسشی نبود که حافظ اسد به آن پاسخ بدهد. لبخند زده بود و با کرامت از صدام و سخنش گذشته بود. اما بعد از گنفرانس اتفاق به ظاهر کوچک اما ظریفی رخداد، طنزی سیاسی در شناخت رابطه دو کشور و دو رهبر. رادیو و تلویزین سوریه ترانه « یا صبحه هات الصینیه» را مکرر پخش می کرد. ترانه را موفق بهجت در سال ۱۹۷۳ خوانده بود. دوباره و چند باره خواند. در عراق این ترانه ممنوع اعلام شد. اگر کسی ترانه را زمزمه می کرد، مجرم بود! صبحه نام مادر صدام حسین بود که به او عنوان« ام المناضلین » داده بودند. طبعاً تعبیر یا صبحه هات الصینیه، به زنی گفته می شود، که گویی خدمتکار است و از آن اصالت عربی که صدام مدعی بود فاصله دارد!
سوریه با حمایت از ایران، استراتژی و شعار جنگ عرب علیه فارس، را بیهوده و بی اثر کرد. دیگر با حمایت سوریه و لیبی و الجزائر و حمایت یا سکوت معنی دار عمان، صدام حسین نمی توانست جنگ علیه ایران را جنگ امت عرب علیه ملت فارس وانمود کند. در حقیقت موضع سوریه، ضربتی عمیق بر ستون فقرات شعار جنگ عرب و فارس و قادسیه صدام بود.
به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس کمیته فلسطین سفری به دمشق داشتم. عبدالحلیم خدام، مهماندارم بود. دیداری هم با حافظ اسد پیش بینی شده بود. دیدار چنان رسم و سنت دیدارهای حافظ اسد بود، طولانی بود. حافظ اسد هم آرام و شمرده و با آهنگی یک نواخت سخن می گفت. عبدالحلیم خدام و نیز یک نفر از اعضاء هیأت ایرانی خوابشان برده بود! حافظ اسد هم با چشمان تیز و براقش، مثل عقاب تمام حاضران را می دید و با نگاه و تأمل می سنجید. ناگاه گفت: « برخی رهبران عرب که به دمشق می آمدند، گاهی از من می پرسیدند، دولت سوریه چگونه در کنار ایران و در برابر یک دولت عربی قرار گرفت. به آن ها گفتم. در آینده دولت های عربی دسته جمعی علیه سوریه اقدام می کنند و ایران در کنار سوریه باقی می ماند!»
وقتی دولت سوریه را در آبان ماه ۱۳۹۰ (ماه نوامبر ۲۰۱۱) از اتحادیه جامعه عربی اخراج کردند و کشورهای عربی حامی گروه های تروریستی داعش و النصره و فیلق الرحمان و جیش الاسلام و احرار الشام و…در سوریه شدند. عربستان سعودی ۱۸ میلیارد دلار و قطر ۱۷ میلیارد دلار هزینه گروه های تروریستی کردند، تا نظام سوریه ساقط و سوریه تجزیه شود. پیش از همه و بیش از همه ایران بود، که دولت سوریه را در برابر توطئه تجزیه و براندازی نظام سوریه حمایت کرد.
البته بعداً کشورهای عربی از تصمیم اشتباه اخراج سوریه انتقاد کردند. انور قارقاش وزیر اماراتی گفت: « اخراج سوریه موجب تقویت و پررنگ شدن نقش ایران شده است!»
در دوران جنگ، وقتی شهرهای ما بی دفاع در برابر موشک های غول پیکر روسی اسکاد و فراگ آسیب می دید. سوریه بود که با هماهنگی با سرهنگ قذافی موجب شد که قذافی تعدادی موشک در اختیار ایران قرار داد ، البته قذافی شرط کرده بود که یکی از ده موشکی که به عنوان پارتی اول به ایران داد، به سمت عربستان سعودی شلیک شود! بدیهی بود که ایران چنین کاری نکرد، قذافی هم در نیمه راه از ارسال موشک های پارتی دوم و سوم خودداری کرد.
حافظ اسد امکانی را فراهم کرد، تا گروهی از مهندسان ایرانی در صنایع موشکی سوریه دوره ببینند. شهید حسن تهرانی مقدم ( ۱۳۳۸- ۱۳۹۰ شهادت) که می توان او را پدر صنایع موشکی ایران لقب داد، از جمله گروه چهل نفره ای بود که برای آموزش نحوه تولید موشک اسکاد به سوریه اعزام شدند.
اقدام بسیار مهم دیگری که سوریه در حمایت از ایران و تضعیف عراق انجام داد. بستن خط لوله نفت کرکرک- بانیاس بود. انسداد این خط لوله، ضربه مهمی به صادرات نفت عراق و لزوماً منبع مهم اقتصادی و مالی عراق بود. بدیهی است که در برابر ایران نفت ارزان و کمک های مالی در اختیار سوریه قرار داد. دولت عراق كوشيد تا با ساخت خطوط نفت، عراق- تركيه و عراق- عربستان، انسداد خط كركوك - بانياس را جبران كند.
می توان به صراحت گفت، حافظ اسد و دولت سوریه در جنگ عراق با ایران، به شکل استراتژیک هم پیمان ایران بودند. با توجه به موقعیت و امکانات دولت سوریه، هرچه می توانستند در حمایت از ایران انجام دادند.

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)