انتخابات امریکا

پیروزی دموکرات ها در انتخابات امریکا، پدیده تازه ای است که می تواند بر مسائل جهانی و منطقه خاورمیانه و نیز در ارتباط با ایران، پر اهمیت تلقی شود.در سه زمینه پیروزی دموکرات ها قطعی است. آنان در مجلس نمایندگان ، در سنا، و در فرمانداری های ایالت هااکثریت کرسی ها،و موقعیت ها را به دست آورده اند. خانم نانسی پلوسی که تا دیروز رهبر اقلیت بود، رییس آینده مجلس نمایندگان امریکا خواهد بود. او در سخنرانی به مناسبت پیروزی دموکرات ها گفت:" پیام این انتخابات روشن بود، مردم امریکا به تغییر رای داده اند. به جهت گیری جدیدی رای داده اند." او در خطاب به جرج بوش، به صراحت گفت:" آقای رییس جمهور! در عراق به یک جهت گیری جدیدی نیاز است." سخنگوی کاخ سفید هم گفت، جرج بوش روز چهارشنبه با پلوسی تلفنی صحبت می کند و به او تبریک می گوید.
هیلاری کلینتون، سناتور نیویورک هم همین حرف را زد، از تغییر در سیاست امریکا سخن گفت.با توجه به این که دموکرات ها اکثریت پست فرمانداران امریکا را نیز به دست آورده اند، .
چرا جمهوری خواهان شکست خوردند؟ انتخابات اخیر را پر هزینه ترین انتخابات امریکا برآورد کرده اند.جرج بوش وقت زیادی برای انتخابات گذاشت، گرچه سیر وسفر های او نشان می داد که او نگران ریزش آراء جمهوری خواهان است. از این رو تمامی سفرهایش به مناطقی که بر حسب سابقه، پایگاه جمهوری خواهان بود صورت گرفت. دست به یک قمار هم زدند.که دود آن امروز به چشم ارتش پاکستان رفت.در سحر سی اکتبر؛مدرسه دارالعلوم ضیاءالعلوم در منطقه وزیرستان پاکستان، با موشک توسط هلی کوپتر بمباران شد. 83 نفر کشته شدند.پاکستانی ها حرف های متناقضی زدند. در آغاز اعلام کردند که ارتش پاکستان این ماموریت را انجام داده است.مدرسه دینی در واقع پایگاه القاعده بوده است.مردم منطقه تظاهرات کردند.سراج الحق، وزیر ایالت سرحد و صاحب زاده هارون الرشید نماینده مجلس استعفا کردند. مولا نا فضل الرحمان عملیات را محکوم کردو...در بین کشته شدگان کودکان و نوجوانان طلبه ی حافظ قران بودند.در این فضا، یکی از مسئولان اطلاعات ارتش پاکستان به شبکه تلویزیونی ای بی سی امریکا گفت، عملیات کار ارتش امریکا بوده است. حادثه بسیار غریبی بود یعنی دولت پاکستان اجازه داده بود در خاک او امریکا اقدام نظامی انجام دهد و شهروندان پاکستانی را به قتل برساند؟ در پس این عملیات نیروی ویژه 145امریکایی-انگلیسی بودند.گمان می کردند که ایمن الظواهری در آن مدرسه است! و قتل ایمن الظواهری برای انتخابات امریکا و برای تغذیه تبلیعات انتخاباتی جمهوری خواهان یک فرصت بی نظیر بود. که البته ظواهری در آن جا نبود. در این میان اعتبار دولت و ارتش آسیب دید و مردم وزیرستان در فضای جشن عید فطر نماز میت بر گزار کردند.حادثه دیگر اعلام اعدام صدام بود. تعجیل در اعلام اعدام صدام، تدبیری در جهت انتخابات امریکا بود.صدام یک فرصت طلایی برای ملت عراق است تا بداند در دهه های گذشته چه جنایاتی توسط صدام و حزب بعث و نیروهای امنیتی صدام صورت گرفته است. جرج بوش خیلی شتابزده حکم را تایید کرد.گفته اند: پری رو تاب مستوری ندارد! پیدا بود که این حکم رنگ و بوی انتخابات امریکا را گرفته است. که البته اعدام کمترین مجازات صدام است.
حزب جمهوری خواه تمام تاکیدشان و شعار انتخاباتی شان امنیت بود.مدام بر این نکته پای می فشردند که دموکرات ها نمی توانند امنیت امریکا را تامین کنند. در نقطه مقابل ، دموکرات ها بر جنگ عراق و بی تدبیری در اداره آن تاکید می کردند، در واقع مدیریت و رهبری جرج بوش ، یکی از عناصر اصلی تبلیغات دموکرات ها بود.
بی شک، بوش در دو سال بازمانده نمی تواند با همان سرعت و آهنگ قبل حرکت کند.از این روی هیلاری کلینتون به صراحت در نطق پیروزی اش، به چنی گفت در رفتارش تجدید نظر کند و آهسته حرکت کند!
انتخابات امریکا، درس عبرت آموزی را به همه داد. مهمترین پیامش این بود که قدرت نظامی و امنیتی راه کار مستدام نیست و نمی توان همواره با تاکید بر مباحث امنیتی و در مخاطره بودن نظام؛ آراء مردم را داشت. مدتی پیش بوش به صراحت می گفت اگر ما در عراق نجنگیم، تروریست ها در خیابان های نیویورک با ما می جنگند.مردم امریکا به این همه هیجان و نگرانی آفرینی رای منفی دادند. علاوه بر آن قدرت مقوله ای نیست که وقتی از آن بیشتر استفاده کنیم، بر توانایی ما افزوده شود. کاملا ممکن است بر عکس باشد. بوش در سخنرانی معروف استیت آو یونیون، ایران و عراق و کره جنوبی را "محور شرارت" خواند. در این سال ها آن سه کشور در کدام نقطه ایستاده اند و بوش کجاست.به تعبیر مفسر رویتر آن سه کشور بوش را تا انتخابات امریکا تعقیب کردند! کره شمالی در این فاصله آزمایش هسته ای انجام داد، ایران غنی سازی اورانیوم را ادامه می دهد و در عراق نزدیک به 3000 نظامی امریکایی کشته شده اند. که البته این رقم؛ رقم بازسازی شده است.
باید دید دموکرات ها از تغییر جهت گیری چه تصوری دارند.تردیدی نیست که نمی توان انتظار تغییر چشمگیر در سیاست امریکا داشت.از این به بعد عرصه امریکا؛ عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 خواهد بود. دموکرات ها از حالا به کاخ سفید چشم می دوزند و در اردوی جمهوری خواهان هم درجه تاثیر بوش به حد اقل می رسد . حزب است که باید با نگاه به آینده؛ برای بقای خود در قدرت برنامه ریزی کند. مدتی پیش ، چنی از هیلاری کلینتون به عنوان رییس جمهور آینده امریکا نام برد! آیا معنی سخنش این است که جمهوری خواهان آینده ای ندارند؟
انتخابات امریکا، هر چه که هست، می تواند برای کشورهای منطقه خاورمیانه این پیام را به همراه داشته باشد که مصلحت ملی خود را با منافع امریکا گره نزنند.خانم رایس که ویرانی لبنان و قتل عام مردم لبنان را درد های رایمان خاورمیانه جدید تفسیر می کرد؛امروز شاهد زایمان صندوق های رای بود. نقطه پایانی بر جهان گشایی نظامی امریکا، به نظر می رسد بوش پیام انتخابات را شنید!برکناری رامسفلد نشانه تغییر است.


سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (4)