تداوم و گسستگی


با دکترعبدالحیّ در باره تخصص او که فلسفه ی خودی است؛ صحبت می کردم.دکتر عبدالحی اصالتا اتریشی ست.سی سال پیش مسلمان شده است.شصت ساله است با قامتی بلند و آرامشی مثل مسیح! بهانه صحبتمان کیف دستی عبدالحی بود.چرم قهوه ای ارغوانی خوشرنگی داشت که گله به گله مات و شکلاتی شده بود. گفت:" این کیف مدرسه پدر بزرگم ست!وقتی کلاس اول دبستان می رفتم به من هدیه داد.انگار بر پیشانی اسبی دست می کشد، کیف را نوازش کرد.کیف بوی غریبی می داد.خواستنی و محو.عبدالحی حالا در دانشگاه امریکایی قاهره ادبیات تطبیقی تدریس می کند.موضوع تخصصی او نیز : من کی هستم؟ است. اقبال را خوب می شناخت.همه آثار اقبال را به زبان های اصلی خوانده بود.یعنی فارسی هم خوب می دانست.بحث دلکشی بود در باره هجرت مضامین و مفاهیم از فرهنگ و سرزمینی به فرهنگ و سرزمین دیگر.می گفت نام گل ها ودرختان از زبان فارسی به زبان عربی کوچ کرده است...

من همچنان در فکر کیف عبدالحی بودم! که چه خوب نگهداری شده است.دیروز همراه با شماره تازه مجله اکونومیست- که شماره اولش در سال 1843 منشر شده است- کتابچه ای برایم فرستاده بودند.با عنوان: کشکول تجارت! در باره قدیمی ترین شرکت ها و روزنامه ها و خانواده های تجاری- صنعتی اطلاعات شگفت انگیزی داشت.مثلا:

شرکت ساختمانی " کونگو گومی" یک شرکت ژاپنی است که در سال578 میلادی تاسیس شده، و هنوز به کار خود ادامه می دهد!

شرکت فنلاندی"استورا انسو" در سال1288 تاسیس شده، وفعالیبش ادامه دارد.این شرکت در زمینه کاغذ فعالیت می کند.

روزنامه سوئدی"پست اچ ایبنیکس تیدنینگر" در سال 1645 تاسیس شده و همچنان منتشر می شود.

این تداوم از جمله راز و رمز های پیشرفت تمدن است.ملتی که داشته های خود را عزیز می شمرد و خوب نگاهداری می کند.کیف دستی عبدالحی در حقیقت به بخشی از پرسش : من کی هستم؟ پاسخ می دهد.او همواره تصویری از پدر بزرگش را مثل بوی عطر به همراه دارد.

چقدر متفاوت است این رویّه با کار قاجاریه که بر میراث گذشتگان گچ می کشیدند. نمونه هایش را در چهلستون و عالی قاپو داریم. تابلو های نقاشی شگفت انگیزی که روی آن ها لایه های گچ کشیده اند.این لایه های گچ نمادش تابلو های عالی قاپوست، و گر نه در بسیار بر این پایه چرخیده است.محصولش هم گسستگی ست.اگر دیدیم نسل نو ریشه های تاریخی و فرهنگی خود را نمی شناسد، از جمله دلایلش همین گسستگی هاست.

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (2)