مختومقلی شاعر عارف ترکمن...


بلند داغلار بيگ ليگينگا بؤسانمه
گذرده سو بولان زرداك بولارسن
ترينگ دريا هيبتينگا قوانمه
وقتينگ يتسه قوريب يرداك بولارسن

اي كوههاي بلند به عظمت خود نباليد، روزي در ميان گدازه ها چون زر آب خواهيد شد،‌اي درياي ژرف ، به هيبت خود مغرور مشو، روزي چون بياباني خشك خواهي شد،
این ابیات تکه ای از شعر مختوملی فراغی است. شناسنامه فرهنگی ترکمن های همه جهان...جمالزاده گفته بود، مختومقلی برای زبان ترکمنی مثل فردوسی برای زبان فارسی ست. سخن دقیق و هوشمندانه ای است. به نظرم مختومقلی شخصیت هنری و فکری اش، انگار ترکیبی از رودکی و فردوسی و خیام است...
درست دهسال پیش در چنین ایامیٍ، آرامگاه مختومقلی در استان گلستان بازسازی و آماده شد. مرحوم صفر نیازوف رییس جمهور ترکمنستان با همه ی اعضای دولت به ایران آمدند. جشن بزرگداشت مختومقلی در روز میلادش...پسر جوان ترکمنی قالیچه کوچکی را به من داد. سبز پررنگ با طرحی از مختومقلی...
البته از زاویه دید دیگری کار وزارت فرهنگ و ارشاد مورد تردید قرار گرفت. که داریم به مساله قومیت ها دامن می زنیم. در مسجد مکی زاهدان هم که شرکت کردم و سخنرانی در جمع با شکوه مردم و به ویژه جوانان اهل سنت ؛ بازهمین ملاحظه مطرح شد.
به گمانم باید به قومیت ها، به ترکمن ها و بلوچ ها و ... به عنوان یک گنجینه نگاه کرد. اگر هر سال بزرگترین جشن میلاد مختومقلی را ما برگزار می کردیم و از ترکمنستان و چین و سراسر جهان ترکمن ها را به ایران دعوت می کردیم. در دانشگاه کرسی زبان و ادبیات ترکمنی تاسیس می کردیم. تا جوانان ترکمن ایرانی بهترین متخصصان ادبیات و زبان ترکمنی باشند، فرصت و امکاناتی فراهم می کردیم که هر ساله صد ها هزار ترکمن برای زیارت مرقد مختومقلی، شاعر عارف آزاده به ایران بیایند ؛.آیا نام و نشان ایران با اعتبار و ارزش بیشتری مطرح نمی شد.
حقیقت این است که ملت بزرگ ایران رنگین کمان درخشنده ای از قومیت هاست. آذری و کرد و عرب و لر و ترکمن و بلوچ و فارس. همان هفت رنگ رنگین کمان.
شناخت بیشتر و بهتر قومیت ها را به هم نزدیکتر می کند. همان که قرآن مجید فرمود، شما را شعوب و قبائل قرار دادیم تا: لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم... یکدیگر را بشناسید و بدانید؛ ارزشمندترین شما نزد خداوند، پروا پیشه ترین شماست.
فارس و آذری و ترکمن هیچکدام بر دیگری برتری ندارند. آن چه به انسان ها اعتبار و برتری می بخشد همان ارزش های انسانی و ایمانی و اخلاقی و علمی ست.
بخشی از یک شعر بلند مختومقلی را که در اغاز این نوشته انتخاب کردم. نشانه ای از نگاه اوست. نگاهی که از قرآن مجید گرفته. کوه ها دریا ها هم ابدی و پایدار باقی نمی مانند.
دولت ها هم همین گونه اندو ما دولت ابدی نداریم. اساسا واژه دولت به معنی گردش و چرخش است. تلک الایام نداولها بین الناس...
دولت ها می آیند و می روند. مهم این است. که مردم ما، ترکمن ها که پرچم بلندی به نام محتومقلی دارند. احساس کنند؛ در این رفت و آمد دولت ها آنان نیز می توانند با صدای بلند از خود بگویند. شعر مختومقلی را در کتاب درسی بخوانند...
مختومقلی عشق به ایمان و اسلام و ایران را در جان هر ترکمن و ایرانی می افروزد. نامش را زنده نگاهداریم و قدرش را بیشتر بدانیم.

********************
اعتماد ملی

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (15)