حکمت و فصل الخطاب

دیدار فقهای شورای نگهبان و حقوقدانان با آیه الله صافی به نظرم مهم و سخنان ایشان بسیار دقیق بود. نخست مطلب را از سایت ایشان نقل می کنم:

بيانات مهم مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي پيرامون حوادث اخير در كشور در ديدار با اعضاي شوراي نگهبان

تعدادي از فقهاي محترم و حقوقدانان شوراي نگهبان به همراه سخنگوي اين شورا با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي ديدار و گفتگو كردند.
در ابتداي اين ديدار حضرات فقهاي محترم و آقاي دكتر كدخدايي گزارش مبسوطي پيرامون برگزاري انتخابات رياست جمهوري به محضر معظم‌له ارائه كردند.
حضرت آيت الله العظمي صافي با تشكر و تقدير از ملت بزرگ ايران كه هميشه در مواضع مختلف حضور يكپارچه و با شكوه دارند فرمودند: از حوادثي كه بعد از انتخابات پيش آمده است بسيار متاثر و متاسف هستم و اميدوارم كه به بهترين وجه مشكلات برطرف گردد.
معظم‌له با اشاره به وقايع چند روز گذشته فرمودند: آنچه براي ما بالخصوص اهميت دارد حفظ امنيت و آرامش و نظم مملكت و حفظ نظام اسلامي است. اگر اين دعواها ادامه پيدا كند بيم آن مي‌رود كه اصل نظام مورد تضعيف قرار بگيرد. اشخاص مي‌آيند و مي‌روند و آنچه مي‌ماند نظام و در اصل، اسلام و حاكميت آن است؛ حتي اگر بشود يك طرف براي حفظ مصالح اسلام از حق خود كوتاه بيايد جا دارد. البته من مطالب مهمي را دارم كه الان نمي‌توانم بيان نمايم.
حضرت آيت الله العظمي صافي با تقدير و تشكر از اعضاي محترم شوراي نگهبان درباره جايگاه اين شورا فرمودند: شوراي نگهبان داراي مقام بالايي است و قداست اين شورا بايد محفوظ با شد و در مقام قضاوت و داوري وجه المصالحه قرار نگيرد.
ايشان فرمودند در اين جلسه درباره افراد كه غائب هستند و «الغائب علي حجته» حرفي نمي‌گويم. اما بايد اين قضايا به شكلي منطقي و مستدل طوري حل شود كه تمام بحث‌ها و نزاع‌ها در اين باره تمام گردد و اصرار به اين نكته كه به طرف مقابل بگوييم تو مقصري كار صحيحي نيست.
اين مرجع عاليقدر در ادامه فرمودند: ما بايد از همان ابتداي كاري مي‌كرديم كه جلوي اين مطالب گرفته مي‌شد؛ مواضع و سخنراني‌ها و اظهارنظرها را تعديل مي‌كرديم و به هر حال الان بايد با صفا و صميميت و رأفت و مهرباني مطلب را خاتمه دهيم. همه بايد با احترام به قانون و عرف جامعه دست به دست هم داده و به بهترين وجه ممكن رفع مشكل كنيم و عقلاي قوم و بزرگان كشور و انقلاب بايد در اين مقطع حساس، با درايت كامل اين نزاع‌ها و خصومت‌ها را رفع نمايند. نبايد اختلاف سليقه‌ها موجب تضعيف اصل نظام گردد.
معظم له در پايان به حفظ نظم و آرامش و امنيت كشور تاكيد فراوان داشته و فرمودند: ان شاء الله دعاي حضرت بقيت الله الاعظم ارواح العالمين له الفدا شامل حال مردم متدين و عزيز ما باشد و با دعاي ايشان مشكلات برطرف شود و اين كشور در سايه لطف و عنايات آن بزرگوار هميشه موفق و سرافراز باشد.
ادامه اين ديدار به صورت محرمانه برگزار شد."
******************

آیه الله صافی در زمانی که دبیر شورای نگهبان بود، شورای نگهبان را به دور از امواج و تلاطم های سیاسی روز نگاهداشت. به تعبیر ایشان وجه قدسی شورای نگهبان حفظ شد. آیه الله جنتی که البته دانش و تسلط فقهی ایه الله صافی را هم نداشته و ندارد. بیشتر چهره ای سیاسی به خود گرفت. جهت گیری سیاسی او به برخی اعصا و دبیرخانه شورای نگهبان تسری یافت. به هر دلیل بر خلاف دوران امام که فقهای شورای نگهبان از جامعیتی بر خوردار بودند. در دوران پس از ایشان، شورای نگهبان در یک اردوی سیاسی قرار گرفت.
کاش آن چه را که آیه الله صافی محرمانه به آقایان فقها و حقوقدانان اظهار داشته اند، منتشر می شد. تا مردم ما ببینند. وقتی ایشان از رعایت قانون و عرف سخن می گویند، تفسیرشان چیست؟
چرا عرف را در کنار قانون قرار داده اند؟ چرا نگران تضعیف نظام هستند؟
واقعیت این است، که در این روزهایی که گذاشت شاهد شتابزدگی مقام محترم رهبری در سه مرحله بودیم:
اول: صدور بیانیه، در روز 23 خرداد ماه، و اعلام جشن پیروزی احمدی نژاد در میان بهت ملت ایران. گویی ایشان توجه نداشتند که آن موج جمعیت شگفت انگیز آمد تا احمدی نژاد برود نه این که بماند.
دوم: تهدید مردم و تفسیر حضور مردم به زور آزمایی خیابانی. ایشان از یاد برده بودند که چنین زورآزمایی را قانون اساسی به رسمیت می شناسد و در همه جای جهان وسیله اعلام نظر مردم است.
سوم: شتابزدگی در سرکوب مردم.و نشان دادن مشت آهنین و شلیک گلوله.
این شتابزدگی ها مانع از این شد که سخن ایشان به عنوان فصل الخطاب تلقی شود و قبول عام یابد. قرآن مجید این واژه را تنها یک بار به کار برده است. می گوید، بنیان حکومت داوود را محکم گردانیدم و به او حکمت و فصل الخطاب اعطا کردیم. آتیناه الحکمه و فصل الخطاب؛ در تعبیر قران مجید فصل ا لخطاب متکی بر حکمت می روید و می بالد. حکمت همان چیزی است که دل و خرد انسان ها را قانع می کند. در حقیقت قرآن مجید یک مثلثی را تصویر می کند: تحکیم حکومت ، حکمت، فصل ا لخطاب .
ایه الله خامنه ای فصل الخطاب را بر مبنای نظریه نصر بالرعب متکی کردند. این ترکیب کارساز نیست
مثلث ایه الله خامنه ای: اقتدار، نصر بالرعب و فصل الخطاب است.
یک حرف بس است....

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (29)