مصر جدید و مساله ی حجاب


مصر جدید و مساله حجاب
شرق الاوسط، ۲ جولای
صفحه: اندیشه

در پی نگرانی برخی بانوان مصری از اجبار به پوشیدن حجاب، رییس جمهور منتخب گفته است:
بانوان در پذیرش عقیده هم مجبور نیستند، حال چگونه می توان انان را در نحوه پوشش مجبور ساخت؟
این مطلب را در روزنامه الاهرام در روز جمعه ۲۹ ژوئن خواندم. مطلب کوتاهی بود ، لکن در واقع یک خط مشی هوشمدانه فرهنگی اجتماعی در مصر جدید محسوب می شود. نشانه ای از این که پوشش نقاب و حجاب به عنوان یک انتخاب یک نقطه عطف در جامعه ای که استقرار یافته است ، به شمار خواهد رفت.
همگی به یاد داریم برخی بانوان در افغانستان به دلیل حجاب شلاق خوردند و یا کشته شدند. در ایران هم بانوانی که بد حجاب هستند، با مجازات شلاق روبرو می شوند. مادرم یک وقتی داستان تاسف باری را برایم تعریف کرد. خانواده پر مهری در محله ما زندگی می کردند. حسن در همسایگی ما زندگی می کرد، دکان کفاشی داشت. لبخند از لبانش دور نمی شد. سرشار از زندگی و شور بود. روزی دخترش را به دلیل بد حجابی شلاق زدند .دیگر کسی لبخند را بر لبان حسن ندید. بعد از دوسال خانه شان را عوض کردند و به شهر دیگری رفتند. مادرم می گفت دخترشان تا دوسال از خانه خارج نشده بود. گوشه خانه منزوی شده بود. وقتی شلاقش زدند، شانزده سال بیشتر نداشت. می توان گفت: یک خانواده ویران شد به خاطر این که حجاب دخترشان کامل نبود.
در مصر مبارزه علیه حجاب تاریخی طولانی دارد. نمی خواهم از این مطلب دفاع کنم، اما می خواهم بگویم هر چیزی وقتی از حد گذشت به ضد خودش تبدیل می شود.( کل شیی جاوز حده، انعکس الی ضده)
در سال ۱۹۲۴ هدی شعروای، اتحادیه زنان مصری را تشکیل داد. این اتحادیه زنان را به کنار گذاشتن حجاب تشویق می کرد. در سال ،۱۹۴۴ در قاهره کنفرانسی تشکیل دادند.تعدادی از زنان در کنفرانس شرکت کردند. برخی از زنان با تاکید بر حقوق زنان در زندگی بدون حجاب شرکت کرده بودند. آنان برای نفی قید و بندها که مهمترینش حجاب بود فعالیت می کردند. سهیر قلماوی و دریه شفیق و امینه سعیده از جمله همان زنان بودند.
قاسم امین در سال ۱۸۹۹ کتابی با عنوان: آزادی زن، نوشت. شگفت بود که افرادی مانند محمد عبده و احمد لطفی و سعد زغلول از قاسم امین دفاع کردند. انان نظر قاسم امین را تایید کردند: که حجابی که رواج دارد، اسلامی نیست.( همانند پوشیدن نقاب) و اعلام کردند مخالفت با این امر خروج از اسلام محسوب نمی شود.
امروزه بر حسب گزارشی که روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده است، ۹۰ در صد بانوان و دختران مصری از حجاب استفاده می کنند. سه سال پیش مرحوم محمد طدطاوی دانشمند مشهور اسلامی و رییس الازهر، در ماه اکتوبر سال ۲۰۰۹ فتوا داد که پوشیدن نقاب یک فریضه اسلامی نیست. وقتی از یک مدرسه دخترانه بازدید کرد. از یکی از دخترانی که نقاب پوشیده بود، خواست نقابش را بردارد و گفت: این یک عبادت نیست، بلکه یک عادت است.
چادر در ایران به عنوان یک حجاب مرسوم است. لکن پوشیدن چادر یک فریضه اسلامی نیست بلکه یک سنت اجتماعی است. این سنت به دوره های کهن تاریخ ایران باز می گردد. در آن روزگار زنان نقشی در جامعه نداشتند. از این رو در تخت جمشید هیج نقشی از زنان در بین نقوش نمی بینیم.
در دين هيچ اجبارى نيست. و راه از بيراهه بخوبى آشكار شده است. پس هر كس به طاغوت كفر ورزد، و به خدا ايمان آورد، به يقين، به دستاويزى استوار، كه آن را گسستن نيست، چنگ زده است. و خداوند شنواى داناست. سوره بقره ایه ۲۵۶
در تفسیر کشاف زمحشری امده است: در دین هیچ اجباری نیست، یعنی امر ایمان بر اساس اجبار و زور انجام نمی شود، بلکه بر اساس پذیرش و انتخاب است
و اگر پروردگار تو مى‌خواست، قطعاً هر كه در زمين است همه آنها يكسر ايمان مى‌آوردند. پس آيا تو مردم را ناگزير مى‌كنى كه بگروند؟ سوره یونس ایه ۹۹ یعنی اگر خداوند می خواست، انان را بر پیرش ایمان وادار می کرد اما خداوند چنین کاری را نکرده است. و بنا را بر انتخاب انسان گذاشته است.ه
از زاویه دید عرفان اسلامی، به تعبیر ابن عربی: هیچ اجباری در دین نیست، به این خاطر است که دین حقیقیتی است که از نور قلبی مستفاد می شود، همان که لازمه فطرت انسانی است. و مستلزم ایمانی یقینی
چنان که می دانیم این آیه: لا اکراه فی الدین، در مدینه نازل شده است
پاپ رهبر واتیکان این ایه را در سخنرانی معروفش در ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۶ مطرح کرد و آن را دستاویزی برای اهانت به پیامبر اسلام قرار داد. بر اساس رای امپراتور روم استدلال کرد که هنگامی که پیامبر در مکه بود و در ایتدای اسلام، اسلام ضعیف بود و مواجه با تهدیدات، این ایه مطرح شد.
بر عکس سخن پاپ این ایه در دوران قدرت اسلام نازل شده است. دوره ای که پیامبر اسلام با هیچ گونه تهدیدی رویارو نبود. به عبارت دیگر این ایه نشانه ای است که اسلام بر زور و اکراه مبتنی نبوده است.ا

به نظر من هیچگونه دلیلی بر اجبار بانوان به حجاب وجود ندارد.. بیش از سی سال است که حجاب در ایران اجباری است، نتیجه هم در برابر همگان است. سال به سال گرایش و رغبت به حجاب کمتر شده است. با گذار زمان ایمان مذهبی آسیب دیده است
حافظ شیرازی می گوید: من جرب المجرب حلت به الندامه، کسی که ازموده را دوباره بیازماید، پشیمان خواهد شد. از این رو چنان چه سخن محمد مرسی در باره حجاب، و نقاب یک خط مشی دراز مدت باشد، نه کوتاه مدت ، می توانیم بگوییم مصر جدید، نمونه ای از دموکراسی و رواداری و آزادی اندیشه در میان کشور های اسلامی خواهد بود.
به باورم بهشت خداوند بسیار گسترده است. قران عرض بهشت را به اندازه تمام اسمان ها و زمین می داند. عرضها السماوات و الارض، اگر سلفی ها باور دارند که بهشت فقط مختص ان ها خواهد بود، بهشت در واقع خالی از جمعیت می ماند! خداوند متعال بندگان خود را می بخشد و با تسامح با انان رفتار می کند. همان که محمد مرسی در باره حجاب و نقاب گفته است.

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (7)