مصطفی را وعده کرد الطاف حق


خداوند دو وعده بسیار مهم و پر لطف به پیامبر اسلام داده است. نخست این که چشم خداوند به اوست! انک باعیننا! ( آیه ۴۸ سوره طور) و دوم این که خداوند از قرآن کریم محافظت می کند، ( و انا له لحافظون)
پیامبر اسلام محبوب همه مسلمانان است. او خود را به مثابه پدر امت معرفی می کند و مسلمانان او را بیش از پدر دوست دارند. تبعیت از او را راز دوستی و محبت به خداوند می دانند. و تبعیت از او انسان را به مقام محبوب حضرت حق می رساند.
ادبیات ما سرشار از مهر اوست. مهر اوست که جان ها را گرم می کند و اراده ها را صیقل می زند و به زندگی معنا و اعتبار می بخشد. اقبال لاهوری که از جمله عاشقان پیامبر اسلام و اهل بیت او بود، سوز عشق پیامبر را گوهر وجودی مسلمان می داند. از سوی دیگر به تعبیر او کار فرنگ این است که این سوز را خاموش کند:
سوز او تا از میان سینه رفت
جوهر ایینه از ایینه رفت
در سه دهه اخیر تلاش های متعدد و متنوعی برای خاموش کردن چراغ نام و یاد پیامبر اسلام صورت گرفته است. رمان ایات شیطانی، سخنرانی پاپ فعلی در المان، انتشار کاریکاتورها به نام پیامبر اسلام در دانمارک و پس از آن نشر همزمان در پایتخت های اروپایی، و نشر فیلم در باره قرآن توسط نماینده مجلس هلند و سرانجام فیلم معصومیت مسلمانان، همگی حلقه های یک زنجیره اند. البته این زنجیره اهانت به مقدسات دینی و مذهبی حلقه های خرد و ریزی هم دارد. این خط مشی ، تاثیرش برافروخته شدن همان سوز و ایمانی است که اقبال لاهوری از ان سخن می گفت. همان مصداق سخن پیامبر اسلام: خداوند دین خود را به دست انسان های تبهکار ، تایید می کند!
چشم خداوند به پیامبر خویش است. در برابر رنج های سنگین او به او وعده می دهد که شکیبا باشد. همین مضمون را مولانا جلال الدین بلخی تص.یر کرده است:
مصطفي را وعده داد الطاف حق                          گر بميري تو ، نميرد اين سبق    
من كتاب و معجزه ت را رافعم                            بيش و كم كن را ز قرآن مانعم    
كس نتاند بيش و كم كردن درو                             تو بهْ از من حافظي ديگر مجو    
رونقت را روزافزون   مي كنم                            نام تو بر زرّ و    بر نقره زنم     
منبر و محراب سازم بهر   تو                             در محبّت قهر من شد قهر تو      
چاكرانت شهرها گيرند و جاه                              دين تو گيرد ز ماهي تا به ماه

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (10)