انتخابات و نماز

آیه الله موحدی کرمانی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز در باره انتخابات نکته با اهمیتی را به اصول گرایان تذکر داده اند. ایشان فرموده اند: «در حال حاضر بهترین عبادت تلاش برای تشکیل دو مجلس خوب و انقلابی است...
بهترین عبادت در حال حاضر تلاش برای به دست آوردن دو مجلس خوب و انقلابی است و چه بسا در قیامت به نمازها و روزه‌های ما توجه نشود و به عملکرد ما در زمینه انتخابات توجه شود؛ چراکه این عملکرد سرنوشت کشورمان را تعیین می‌کند.
سال های سال ما از عالمان دینی و روحانیون شنیده بودیم که نماز ستون دین است و همهٔ اعمال انسان با معیار نماز سنجیده و ارزیابی می شود. این روایت نبوي همیشه ورد زبان و مستند سخن بود که:

قال رسول الله (ص): الصلاة عمود الدين ان قبلت قبل ما سواها و ان ردت رد ما سواها.
پیامبرصلوات الله علیه فرمود: نماز ستون دین است، اگر پذیرفته شود، اعمال غیر از آن هم پذیرفته خواهد شد. اگر هم پذیرفته نشود دیگر اعمال مردود خواهد بود.
الله الله الله في الصلاة فانها عمود الدين, من اقامها فقد اقام الدين و من تركها فقد هدم الدين.
خدا را خدارا در نماز! هر کس نماز را بر پای دارد، دین را بر پای داشته است و هر کس نماز را واگذارد، در واقع دین را نابود کرده است.
نمی دانم آیه الله موحدی کرمانی که اینجانب در مجلس اول افتخار آشنایی با ایشان را داشتم. با چه استناد و دیدگاهی نماز و روزه را سبک شمرده اند و انتخابات را تبدیل به محک کرده اند. دو بار در انتخابات ۸۴ و ۸۸ از امام زمان مایه گذاشته شد. تا یک فرصت تاریخی هشت ساله از ملت ایران و کشور ایران گرفته شود و یک دولت غارتی به تمام معنا بر کشور حاکم شود. اکنون نوبت نماز و روزه رسیده است؟
عجیب این است که سخن آقای موحدی کرمانی درست چند روز پس از تجلیل مقام و موقعیت نماز توسط رهبری انجام شده است!
به نظرم اگر فقهای شورای نگهبان هم نماز را همان معیاری تلقی می کردند که پیامبر اسلام فرموده است. اینگونه دستشان در ستم بر شخصیت های دینی و علمی و روحانی باز نبود. و با بی انصافی وعمل بر مجاز یک شخصیت روحانی و علمی خوش نام و درسخوانده و متفکر مثل سید حسن خمینی را از حضور باز نمی داشتند. و یا شخصیت عزیز و صریح و موثری مثل دکتر علی مطهری ردّ صلاحیت نمی شد.
مشکل از همان جا شروع شده است که آقایان سیاست را بر دین ترجیح داده اند.
و از موضع خداوند نماز و روزه را در قیامت در حاشیه شرکت در انتخابات قرار داده اند.

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)