امام جمعه اصفهان و دیانت توحیدی زرتشت

ظاهرا امام جمعه اصفهان با امام جمعه مشهد مسابقه گذاشته اند تا در هر ماهی یا فصلی سخنی هوایی- ینطق عن الهوی!- بگویند و بهانه ای تازه به دست بدهند. نامه نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی، جناب اقای دکتر اسفندیاری، نمونه تازه ای از نقد خردمندانهٔ سخن خام و نیندیشیده امام جمعه اصفهان است. چرا امام جمعه اصفهان دیانت توحیدی زردشتی را به دوگانه پرستی تفسیر می کند؟ به این دلیل ساده که ایشان اطلاعی از دیانت زردشت ندارد. گمان نمی کنم ایشان در عمرشان اوستا را دیده باشند و یا خوانده باشند. چه برسد به این که در باره آيین الهی و آسمانی اشو زرتشت پژوهش کرده باشند.
رحمت و رضوان خداوند بر مرحوم موبد رستم شهزادی،(در گذشته در ۱۳۷۸) پیشوای پیشین زرتشتیان ایران که نه تنها قرآن مجید را به خوبی می شناخت بلکه با تفاسیر قرآن از جمله تفسیر قشیری و سلمی و ماوردی و گنابادی و طباطبایی آشنا بود. رساله خواندنی در باره یکتا پرستی زرتشت و زرتشتیان نوشته است.آیه نور را از حفظ با چشمان اشک الود در بستر بیماری برایم خواند! سوره نور را همان قلب و روح آئین زرتشت می دانست!
شیطان در اسلام و اهرمن در آئین زرتشت هر دو و یا هر یک! در برابر انسانند و نه در برابر الله و یا اهورامزدا.
مگر آقای طباطبایی منظومه حکمت سبزواری را نخوانده اند که:
الفهلویون الوجود عندهم
حقیقة ذات تشکک تعم
زرتشتیان بودند که مراتب وجود را مقول به تشکیک و یا ذو مراتب تلقی می کردند.
شیطان و اهریمن هم از مرتبه ای از وجود بهره وراند!. کاش دفتر ائمه جمعه که مسوولیتش با حجة الاسلام تقوی است، سمینارهایی پیش بینی می کرد که در آن امامان جمعه با دیانت های رسمی کشور آشنا شوند. کتب آسمانی را بشناسند و این همه بیگدار به آب نزنند و این برآورد و یا داوری را به دست ندهند که برخی از امامان جمعه شهر های بزرگ! کم سواد و کم دقت و بی استعدادند! در شهر اصفهان روزگاری ما شاهد حضور حاج آقا رحیم ارباب و همایی و غروی اصفهانی و خادم و طاهری بوده ایم. ظاهرا افزون بر خشکیدگی زاینده رود، زاینده رود معنا و درست سخن گفتن هم خشکیده است. همان که در دعای امام زمان علیه السلام می خوانیم: و سدّد السنتا بالصواب و الحکمة. زبان ما را با سخن درست و خردمندانه آشنا و استوار کن!
مردم خردمند و نازک اندیش و رند اصفهان چه حرصی می خورند و خواهند خورد از این گونه سخنان و جریان امور و شیوه مختار و زین آب های ناگوار!
**************
telegram.me/maktuob

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)