ضد فرهنگ فحش و شعار مرگ بر آمریکا!

طبیعی است که با هر انقلابی شعار هایی متولد می شود. انقلاب به معنای ویران کردن نظام موجود و پی افکندن نظام موعود است. لزوما شعار مرگ بر شاه و مرگ بر سلطنت و نیز مرگ بر امریکا به عنوان مهمترین حامی شاه، امری بدیهی می نمود. جنگ هم خود مزید علت شد. مرگ بر شوروی اضافه شد، زیرا شوروی به عراق موشک اسکاد و میگ می داد و مهمترین پشتوانه لجستیک عراق در جنگ علیه ایران بود. مرگ بر شوروی مصرفش تمام شد و شوروی هم خودش به تاریخ پیوست و روسیه برکشید که اکنون هم پیمان استراتژیک ایران در مسائل منطقه است و البته همیشه به هنگام ، در سوی منافع روسیه از کارت ایران استفاده می کند.
اکنون سخن بر سر مرگ بر امریکاست. آیا می خواهیم این شعار همچنان باقی بماند و از تریبون های رسمی از جمله نماز جمعه تکرار شود؟ اگر ما مسائل را در زمان خود و خردمندانه حل نکنیم، معلوم نیست که گذشت زمان به نفع ما تمام شود. البته ما با توجه به تجربه هایی که از سر گذرانده ایم ضد-قهرمانان از دست دادن فرصت های طلایی و خسارت های بزرگ به کشور و ملت بوده و هستیم. ماجرای گروگان گیری دیپلمات های آمریکایی را که رفتاری غیر موجه و خلاف موازین اسلامی و اخلاقی و انقلابی و جهانی بود، آنقدر طولانی کردیم تا جنگی علیه ما سازماندهی شد. جنگ را آنقدر طول دادیم تا به کربلا و قدس برویم و …تا قطعنامه را به عنوان جام زهر تعبیر کردیم. اکنون هم نخست وزیر زمان جنگ و همسرش و نیز رئیس سابق مجلس را در حصر قرار داده ایم و خاتمی ممنوع التصویر و خبر است تا کی لجاجتی که بر جای حکمت نشسته است و کینه جویی که مدارا و مروت را از صحنه تارانده است، تشفّی یابد. قساوت واهمه زده، جای اقتدار خردمندانه را گرفته است.
بدزبانی و اتهام و فحش انچنان مذهب رایج شده است که با افسوس مداحی، بدزبانی خود را نشانه ای از تبعیت از امام حسین علیه السلام می داند!
این ضد فرهنگ فحش و اتهام که در داخل رواج دارد، وقتی وجه بیرونی پیدا می کند، آثارش می تواند بسیار فراگیر باشد. اکنون هم ترامپ ظرفیت لازم را برای تند روی دارد و هم در حلقه ای بسیار افراطی از نئوکان ها مثل جولیانی و بولتون و گینگریج و…احاطه شده است. این هر سه سخنرانان همیشگی اجلاس- شو، سازمان مجاهدین خلق بوده اند و در دشمنی با ایران و سیاست جنگ طلبی علیه ایران،همیشه پیشرو بوده اند. اینان و دیک چنی و برناردلویس و البته اسرائیل بسیار کوشیدند تا جرج بوش پسر را به جنگ علیه ایران وادار کنند، توانایی دفاعی کشور ما در درجه نخست، مدیریت تحسین برانگیز ایه الله خامنه ای در حوزه دفاعی، نظامی و امنیتی و البته هوشمندی رایس و کالین پاول در واقع مانع چنین امری شد.
به گمانم ، در کنار استراتژی دقیق، درست و هوشمندانه افزایش توان دفاعی کشور، که به خوبی سامان داده شده است و سایه تهدیدات را به حداقل ممکن رسانیده است. ما با واقعیت تازه ای روبرو هستیم. آن تقابل غیر مفهوم و آشکار عربستان سعودی و هم پیمانانش علیه ایران و همسویی با اسرائیل از سوی دیگر است. این مثلث، آمریکا- اسرائیل - عربستان سعودی می تواند خطر آفرین باشد. دوران اوباما، به دلایل بسیاری او نمی خواست نامش با جنگی تازه در منطقه همراه باشد. او اصولا چهره ای دیگر بود.
هویت آمریکایی، اکنون نماینده مناسب خود را در این شرایط تاریخی یافته است. می بایست این هویت را به خوبی شناسایی کنیم و بهانه به دست ندهیم. هر چند چنانچه آمریکایی ها در صدد اقدامی علیه کشور ما باشند خود بهانه را خلق خواهند کرد. مرادم این است که ما می بایست شرایط جدید را به خوبی رصد کنیم. واهمه ابن سینا که زمانی مرحوم امام خمینی به آن اشاره کرد، واهمه ای خردمندانه است. گفته بود من از گاو وحشی می ترسم، شاخ دارد و عقل ندارد!.
ماکیاول، بر خلاف بدنامی اش، کتاب بسیار خواندنی به نام گفتارها دارد. این کتاب را دکتر حسن لطفی تبریزی که حقی بزرگ در تعمیق و گسترش خردورزی بر گردن ملت ایران دارد، به شایستگی ترجمه کرده است. در بخش ۲۶ کتاب دوم، زیر عنوان: دشنام و اهانت سبب پیدایش کینه برای دشنام دهنده می شود و هیچ فایده ای برای او ندارد! نوشته است:
در نظر من از بزرگترین دلایل خردمندی مرد این است که از هر گونه تهدید و اهانت خودداری کند. دشنام و تهدید دشمن را ضعیف نمی کند بلکه تهدید او را محتاط تر می سازد و دشنام آتش کینه اش را تیزتر می کند و بر آنش می دارد که در کوشش خود برای تباه ساختن تو بیفزاید.
در جنگ با معاویه، وقتی امیر مومنان دید سربازانش به سپاه معاویه بدگویی می کنند، مانع چنین اقدامی شد و گفت: نمی پسندد که سربازانش افرادی بد زبان باشند!
مرگ بر آمریکا یک شعار نسنجیده بی هنگام است. توضیح داده شده است که این مرگ توجه اش به ملت و کشور آمریکا نیست بلکه سیاست های حکومت امریکاست. بسیار خوب پس بگویید مرگ بر سیاست امریکا! ‌دیگر جایی برای آتش زدن پرچم باقی نخواهد ماند یا پرچم را در زیر پا انداختن!
*******************

telegram.me/maktuob

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (1)