تشنه صلح(۲۳)


واقعیت این است که در جهان امروز اکثریت مطبوعات و رادیو تلویزیون ها و یا سایت های اینترنتی، همان فضای مجازی که امروزه جای را بر فضای حقیقی بسیار تنگ کرده است. درجستجوی حقیقت نیستند! بخش عمده گرایش آنان را دولت ها و یا تامین کنندگان مالی ، تعیین می کنند. الجزیره قطر به هر دو زبان عربی و انگلیسی، همواره معرف، مدافع و تبلیغ کننده القاعده و داعش و النصره بوده است. برنامه ای را می دیدم که احمد منصور به پایگاه النصره در سوریه رفته بود، احتمالا ادلب. در کلاس های سیاسی-عقیدتی النصره حاضر شده بود و با چه شور و احساسی از النصره حمایت می کرد. پیداست وقتی دولت قطر یکی از تامین کنندگان اصلی مالی و لجستیکی النصره و بلکه داعش است، چطور می توان انتظار داشت الجزیره و یا نماینده اش در پنل ششم، موضعی منطقی و مدلل بگیرد؟
این تجربه را اخیرا در ابوظبی داشتم. وزارت خارجه ابوظبی دعوت کرده بود تا در کنفرانسی در باره مساسل منطقه شرکت کنم. در پنلی که شرکت داشتم، عدنان قاشوقچی مشاور ترکی بن فیصل که مواضع ضد ایرانی مشهوری دارد، حضور داشت. بدیهی بود که هر دو نفر ما مواضع خودمان را بیان کردیم. روز بعد دیدم تمامی روزنامه های ابوظبی فقط حرف های قاشوقچی را منعکس کرده بودند. هیج نشانی از هیچ سخن اینجانب نبود!
به همین دلیل شما کشتار مردم یمن را در الجزیره و روزنامه های کشور های عربی منطقه خلیج فارس نمی بینید. گویی یک جنگ تمییز در یمن و سوریه در جریان است که فقط دولت سوریه و حوثی ها جنایت می کنند و بقیه طرفداران حقوق انسان و اخلاق اسلامی هستند .
اکنون در قضیه آزادی موصل، جهت مطبوعات منطقه را ببینید. وقتی داعش شیعیان را به هر دلیلی می کشت و سر می برید، سخنی نبود. اکنون نگران تند روی حشد الشعبی در آزاد کردن فرودگاه تلعفر هستند!
به عبارت دیگر این مطبوعات و رسانه ها به شکل کلی، خود در خدمت جنگ و توجیه کننده یک سوی آن هستند. به همین دلیل در پنل ششم این نکته بسیار مهم گفته شد که در جنگ نخست، حقیقت قربانی می شود.

*************
telegram.me/maktuob

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (3)