دهان ها را نمی توان بست!


جناب آقای موحدی کرمانی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز و نایب رئیس اول مجلس خبرگان جمله غریبی را در ملاقات با اعضای حزب ایران زمین بر زبان آورده اند. این جمله آنچنان غریب و حیرت آور است که خبرگزاری فارس در خبر ساعت بیست و یک و سی و چهار دقیقهٔ یکم آ ذر ماه، این جمله را به کلی حذف کرده است. البته این جمله مهم در دیگر سایت ها مانند انتخاب و تابناک و خبر آنلاین در دسترس است. جمله این است:

« باید در برابر مقام معظم  رهبری و برای رضای خدا دهان‌ها را ببندیم.»
ایشان این جمله عجیب را پس از انتقاد از مواضع دکتر علی مطهری نایب رئیس محلس و تایید حکم دادستان مبتنی بر لغو سخنرانی ایشان در مشهد ، مطرح کرده اند.
اولا، حکم دادستانی در شرایطی که ایران و جهان نگاهشان به راهپیمایی اربعین بود، یک کار خام نسنجیده هزینه ساز بود. آن اتاق فکری که سخنرانی ها را لغو می کند اگر به این سوی ماجرا نظر می کرد، چنین ناشیانه رفتار نمی کرد.
دوم: آقای موحدی کرمانی بر چه اساسی و با چه معیاری انتظار دارند که علی مطهری و دیگران دهانشان را در برابر مقام رهبری و برای رضای خدا ببندند. ایا رضای خدا و خواست مقام رهبری چنین است؟ اولا ایشان رضای خدا را از کجا تشخیص داده اند که رضای ایشان منوط به بستن دهان هاست؟ دوم ، آیا واقعا ایه الله خامنه ای چنین نظری دارند که در برابر ایشان دهان ها بسته شود؟
سوم: اقای موحدی کرمانی در واقع خوسته اند دلسوزی کنند و از رهبری حمایت کنند، غافل از این که ضربه ایشان مثل ضربه همان امام جمعه عوام موقت قم است که داستان تولد رهبری و یا علی گفتن طفل یک روزه را مطرح کرد.
چهارم: با کدام مبنای دینی و اخلاقی و عرفی و سیاسی می توان دیگران را به بستن دهان ها توصیه کرد؟
پنجم: امام علی علیه السلام که یک وقتی آیه الله خامنه ای متواضعانه اظهار داشتند که من بند کفش قنبر غلام امیرالمومنین هم نیستم. توصیه بسیار مهمی را مطرح کرده اند. البته این توصیه که در خطبه شاره ۲۱۶ نهج البلاغه امده است؛ تقریبا از سوی علمای اعلام و منبری ها نادیده گرفته می شود. و کمتر از آن سخنی به میان می اید.
« با من چنانکه با پادشاهان سرکش سخن می گویند، حرف نزنید، و چنانکه از آدم‏هاى خشمگین کناره مى‏ گیرند دورى نجویید، و با ظاهر سازى با من رفتار نکنید، و گمان مبرید اگر حقّى به من پیشنهاد دهید بر من گران آید، یا در پى بزرگ نشان دادن خویشم، زیرا کسى که شنیدن حق، یا عرضه شدن عدالت بر او مشکل باشد، عمل کردن به آن، براى او دشوارتر خواهد بود . پس، از گفتن حق، یا مشورت در عدالت خوددارى نکنید، زیرا خود را برتر از آن که اشتباه کنم و از آن ایمن باشم نمى‏دانم، مگر آن که خداوند مرا حفظ فرماید. پس همانا من و شما بندگان و مملوک پروردگاریم که جز او پروردگارى نیست. او مالک ما، و ما را بر نفس خود اختیارى نیست. ما را از آنچه بودیم خارج و بدانچه صلاح ما بود در آورد. به جاى گمراهى هدایت، و به جاى کورى بینایى به ما عطا فرمود.».
ششم: اصلا عصر بستن دهان ها دیگر تمام شده است! به قول آیه الله جوادی آملی فضای مجازی ، حقیقی است. مگر می توان در این جهان آزاد که هر جوانی خود شاهدی و خبرنگاری و نویسنده ای و عکاسی و فیلمبرداری شده است، دهان ها را بست.
هفتم: اگر اصولگرایان منطقی و اهل نظر، دهان خود را نمی بستند و به مقام محترم رهبری یاد آور می شدند که احمدی نژاد نمی تواند به ایشان نزدیک تر از هاشمی رفسنجانی باشد؛ شاید خسارت های هشت ساله دوران احمدی نژاد که در حقیقت کارنامه اصولگریان و رهبری و سپاه است، تا به این حد نبود. اگر باز بودن دهان ها یک عیب داشته باشد، بستن دهان ها هزار عیب دارد.

************

telegram.me/maktuob

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (2)