آیا ایران خطر منطقه ای و جهانی ست!؟ (۱)

گونه ای همنوایی در سخن رهبران امریکا، اسرايیل، برخی رهبران اروپایی و تعدادی از رهبران کشورهای عربی منطقه به ویژه عربستان سعودی وجود دارد که ایران را به عنوان خطر منطقه ای و بلکه جهانی مطرح می کنند.
شاید سخن محمد بن سلمان که آمریکایی ها او را «ام بی اس » می خوانند، نفطه اوج وجوش چنین داوری بود. محمد بن سلمان رهبر ایران را هیتلر جدید خواند و گفت نبایست در برابر ایشان آشتی جویانه عمل کرد؛ چنان که اروپا در برابر هیتلر، مسالمت جویانه عمل نکرد.(۱)
جهت گیری این مصاحبه پنچ ساعته ام بی اس با توماس فریدمن متفاوت از جهتگیری مصاحبه چهار ساعته ژانویه سال گذشته با اکونومیست بود.(۲) گویی در این دو سال بر درشت گویی و تند خویی شاهزاده افزوده شده است. بازگردیم به پرسش بنیادی این نوشتار، ایا ایران تهدیدی منطقه ای و بلکه فراتر تهدیدی جهانی است؟
تهدید چیست و چه نشانه ها و ابزاری میتواند داشته باشد؟ وقتی با دقت سخنان افراد یا نهاد هایی که ایران را تهدید منطقه ای و جهانی می دانند بررسی می کنیم؛ قدر مشترک سخنان آنان چند موضوع مهم است.
هر موضوع شناسنامه و تاریخ ویژه خود را داراست.
یکم: آيین شیعه آيینی افراطی و انقلابی است و ایران در صدد تشکیل هلال شیعه است. این سخن برای نخستین بار از زبان ملک عبدالله پادشاه اردن در سال ۲۰۰۴ در واشنگتن مطرح شد، ریشه و تبار شناسی این اصطلاح خود نکته های جذابی را داراست!
دوم: ایران در صدد صدور انقلاب اسلامی به منطقه و جهان است.
سوم: ایران در امور کشورهای عربی مداخله می کند. گرایش رژیم ایران همان گرایش امپراتوری صفوی است، یا می خواهد امپراتوری ایران باستان را بازسازی کند. ایران در صدد است بر تمام منطقه خاورمیانه و بلکه آسیا تسلط داشته باشد. سوریه و عراق و بحرین ولبنان و یمن
به عنوان نمونه مطرح می شوند. مقامات ایران اعلام کرده اند که چهار پایتخت عربی، بغداد و دمشق و بیروت و صنعا را در اختیار دارند، دنبال تسخیربقیه پایتخت ها هم هستند.
چهارم: ایران دنبال سلاح هسته ای است و سلاح هسته ای ایران خطری برای منطقه است.
پنجم: ایران در راس تروریسم جهانی است و داعش در سوریه و عراق توسط ایران تاسیس شده است. ایران با القاعده ارتباط داشته است و اسناد آن توسط امریکا منتشر شده است.
ششم: ایرانیان بر اساس باور به مبانی آيین شیعه به تقیه باور دارند، از این رو نمی توان سخن و وعده آن ها را به ویژه در باره سلاح هسته ای جدی گرفت و باور کرد.
این مواضع یا اتهام های ششگانه، به شکل های مختلف هر روزه تکرار می شود. به عبارت دیگر جنگ تبلیغاتی/روانی علیه ایران به اوج خود رسیده است. در ابتدای این صف نتانیاهو و ترامپ و پس از آنان مقامات عربستان به ویژه محمد بن سلمان و سبهان وزیر امور خلیج ایستاده اند. شاید بیانیه ای که در روز سيزده آبان ماه ۱۳۹۶ (چهارم نوامبر ۲۰۱۷) توسط سعد حریری در ریاض و از طریق شبکه العربیه متعلق به سعودی خوانده شد، روزنامه الحیاة و ابسته به سعودی در روز ۵ نوامبر از تیتر لبنان غافلگبر شد، استفاده کرد و تمام علل و بارسنگین استعفاء را بر دوش ایران قرار داد. متن استعفاء جلوه جدیدی از همین سخنان در باره ایران بود.
در شبکه های اجتماعی به ویژه تویتر این نحوه داوری ها توسط حامیان نظریه خطرمنطقه ای و جهانیِ ایران، دامن زده می شود. به مواردی از آن ها بعدا اشاره خواهم کرد.
برخی فعالان سیاسی و یا نظامی ایرانی نیز که نزدیک به چهاردهه است؛گرایش براندازی نظام را دارند، مثل سازمان مجاهدین خلق، سلطنت طلبان، گروه ها و سازمان های کُردی که به صراحت اعلام جنگ مسلحانه کرده اند؛ سکولاردموکرات های برانداز و… در پررنگ کردن خطر ایران نقش داشته و دارند. ایرانیان طرفدار براندازی
همواره بر این نکته تاکید و اصرار دارند، که حکومت و یا رژیم ایران از بعد داخلی و ملّی برای ایرانیان به عنوان یک خطر سنجیده می شود.
حتی آنان گاه به تشویق آمریکا به حمله نظامی علیه ایران هم رسیده اند. در آخرین کتاب برنارد لویس، مورخ و شرق شناس صهیونیست- که معمولا بنیامین نتانیاهو در نطق های سالانه سازمان ملل به او استناد می کند- به این نکته اشاره کرده است. وقتی آمریکا به عراق حمله کرد و عراق را اشغال نمود؛ برنارد لویس نوشته است، برخی ایرانیان به او گفته اند: «اگر آمریکا بر اساس حروف الفبا هم عمل می کرد، می بایست نخست به ایران حمله می کرد!»(۳)
در این نوشتار، موارد ششگانه ای که مطرح شد و نیز طرفداران و طراحان ایران به مثابه خطر منطقه ای و جهانی و نیز ملی بررسی خواهد شد. از نقد و نظر دوستان و منتقدان استقبال می کنم. چنان چه نقدی و نظری دقیق و موثر دریافت داشتم، با سپاس و ذکر نام نویسنده، در این نوشتار خواهد آمد.


پی نوشت ها
***************

(1)-New York times. 23/November/2017
Thomas Friedman
Iran’s “supreme leader is the new Hitler of the Middle East,” said M.B.S. “But we learned from Europe that appeasement doesn’t work. We don’t want the new Hitler in Iran to repeat what happened in Europe in the Middle East.”

-(2)Economist. 06/January/2016
Mohammad Bin Salman
Is war between your two countries, direct war, possible?
It is something that we do not foresee at all, and whoever is pushing towards that is somebody who is not in their right mind. Because a war between Saudi Arabia and Iran is the beginning of a major catastrophe in the region, and it will reflect very strongly on the rest of the world. For sure we will not allow any such thing.
Do you consider Iran to be your biggest enemy?
We hope not.

(3)- Bernard Lewis, notes on a century, reflections of a Middle East historian, Phonix, London, 2013, p. 332

***********
telegram.me/maktuob

سیدعطاءالله مهاجرانی | لینک ثابت | نظر (0)